Bývalého šéfa policejních „lovců lebek“ odvolací soud osvobodil

Praha - Pražský městský soud dnes osvobodil bývalého šéfa speciálního policejního pátracího týmu „lovců lebek“ Jana Rybára. Obvodní soud mu původně uložil roční podmínku a pětiletý zákaz činnosti u policie za zneužití pravomoci veřejného činitele a nepřímé úplatkářství. Žalobci muže vinili z toho, že přijal od Vietnamců letenky do jejich vlasti a na oplátku jim zařizoval přednostní vyřízení víz. Od svého obvinění je Rybár postaven mimo službu, jeho místo bylo následně zrušeno. Podle některých spekulací šlo o vykonstruované obvinění vedené snahou odstranit Rybára z funkce.

Dnešní zprošťující rozsudek je pravomocný, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Obžaloba tvrdila, že policejní rada Rybár odcestoval do Vietnamu v lednu 2006 a v únoru 2007 na náklady Vietnamců, kteří v ČR vystupují pod přezdívkami Luboš a Robert. V prvním případě tam podle spisu kontaktoval pracovnici konzulátu Ilonu Jindrovou, prokázal se jí jako policista a požádal ji, aby urychlila vyřízení žádostí o vízum u 12 lidí - údajně šlo o zaměstnance Luboše. Jindrová mu vyhověla. Při druhé cestě podle obžaloby Jindrovou opět navštívil s úmyslem ji ovlivnit. Svou žádost prý nakonec nepřednesl, o zneužití své pravomoci se tak pouze pokusil.

Rybár u policie až do svého obvinění vedl elitní tým „lovců lebek“, který pátrá po nejhledanějších zločincích. S obžalobou nesouhlasí. V roce 2006 prý jel do Vietnamu se zpravodajským úkolem a letenku si platil z vlastních úspor. O rok později údajně podnikl cestu do Vietnamu s rodinným přítelem Robertem, na velvyslanectví šel služebně a před návštěvou prý nikomu nesliboval získání jakýchkoliv výhod ohledně víz.