Policie zadržela 11 lidí, podezírá je z daňových úniků za 63 milionů

Zlín - Policisté zadrželi 11 lidí, které podezírají z rozsáhlých daňových úniků. Údajně způsobili škodu nejméně 63 milionů korun, podle vyšetřovatelů však bude několikanásobně vyšší. Deset zadržených už policie obvinila z krácení daně. Hlavní organizátor je stíhán vazebně, ostatní na svobodě. V případě pravomocného odsouzení jim hrozí až desetileté vězení. Akce proběhla ve Zlínském a Jihomoravském kraji. Policisté při domovních prohlídkách našli tři miliony korun pocházející nejspíš z trestné činnosti.

Obvinění údajně od srpna 2008 do současnosti dováželi do Česka textil, boty a další zboží především z Číny, Vietnamu a Turecka. Podezřelým bylo sice vyměřeno dovozní clo, které měli zaplatit, avšak následně prý nepřiznali a neodvedli daň z přidané hodnoty z dovezeného zboží. Činnost skupiny byla podle policie vysoce organizovaná a konspirativní, kdy se jednotliví členové mezi sebou vzájemně neznali a veškerý kontakt měl probíhat pouze s nejbližším nadřízeným.

„Po zkontaktování obchodníků převážně z Asie mu (hlavnímu organizátorovi) tito obchodní partneři poskytli dokumenty ke zboží, ve kterých byly uvedeny údaje o druhu, množství a ceně zboží. Hlavní organizátor měl poté ve spolupráci s dalšími členy skupiny vytvořit veškeré doklady potřebné k pohybu zboží po EU a k celnímu řízení v České nebo Slovenské republice,“ uvedl mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek.

Obvinění používali tzv. bílé koně

Dodal, že jako příjemce zboží muž uváděl „nekontaktní“ firmy a společně s dalším komplicem prý vyhledávali, zajišťovali a ovládali tyto firmy a s jejich jednateli podepisovali plné moci k zastupování v celním, daňovém a licenčním řízení. Jednatelé společností údajně zpravidla pouze podepisovali a podávali daňová přiznání, kde byly uvedeny údaje o dovozu zboží z jiného členského státu, než z jakého bylo skutečně dovezeno.

Podle Skřepka se jedná o poměrně nový způsob páchání daňové kriminality. Hlavy skupiny navíc kvůli utajení své činnosti dosazovaly do statutárních orgánů společností takzvané „bílé koně“. Jakmile se o ně začala policie zajímat, přenesli svou činnost na jinou společnost, a to prakticky za stejného personálního obsazení.

Ilustrační foto
Ilustrační foto