Zejména tuto informaci označuje ČSÚ za lživou. Podle něj není pravda, že současný úřadující předseda ČSÚ Jiří Křovák pověřil vnitřním auditem místopředsedu úřadu Stanislava Drápala a Jaroslava Krause odpovědného za projekt sčítání. „Pravdou je, že auditem byl pověřen a zpracoval jej útvar vnitřního auditu,“ uvádí ČSÚ.
Úřad také odmítá, že by zakázka byla „ušita na míru“ vítězné firmě Hewlett-Packard i že členové hodnotící komise byli záměrně vybráni tak, aby údajné manipulaci s veřejnou zakázkou napomáhali. Trvá také na tom, že interní audit předmětné veřejné zakázky neprokázal žádné pochybení.
Tendr prověřují i protikorupční detektivové
Úřadu také není známo, že by společnost Hewlett-Packard dodatečně doplňovala elektronickou podobu své nabídky. Respekt uvedl, že má k dispozici dokumenty, které dosvědčují, že část materiálů z nabídky vítězné firmy byla převedena do elektronické podoby až po uzávěrce soutěže, kdy už se s nabídkami manipulovat nesmělo. „Tyto nedostatky v novinářské práci redaktorů Respektu jsou momentálně předmětem mediální a právní analýzy. Podle výsledků analýzy zváží ČSÚ další kroky,“ stojí v prohlášení.
Na zpochybňovanou zakázku již dříve upozornily Hospodářské noviny, které také napsaly, že věc začali prověřovat protikorupční detektivové. O tom, že tendr ovlivnila korupce, již počátkem prosince mluvil Vladimír Kovář ze softwarové firmy Unicorn, která se o zakázku také ucházela, ale neuspěla. Společnost Hewlett-Packard již dříve důrazně odmítla, že by se kdokoli z jejích lidí zapletl s úplatky.