Romské hlídky v Chanově končí, nejsou peníze

Chanov (Mostecko) – Pilotní projekt „Úsvit“, který spolu s mosteckou radnicí spustilo na sídlišti Chanov ministerstvo vnitra, měl prokázat, že si Romové dovedou udělat pořádek sami mezi sebou. Přestože byl původně plánován na rok, po třech měsících jedna z jeho klíčových částí skončila. Úřadům na projekt, v němž se sami Romové podíleli na zesílené prevenci kriminality v lokalitě, došly finance.

Od všech předchozích projektů se měl tento lišit finanční nenáročností a byl koncipován jako způsob boje s extremismem jinou formou než represí. Projekt byl založen na spolupráci a zapojení romské komunity, za cíl si dával snahu odstranit podhoubí, ze kterého extremismus vyrůstá. Chanovští muži, kteří se přihlásili k udržování pořádku na sídlišti, dostali jen zelenou signální vestičku. Respekt si nejen podle místních obyvatel získali okamžitě.

Přestože se chanovské hlídky staly užitečným pomocníkem mosteckých strážníků, musely své reflexní vestičky po třech měsících fungování zase odevzdat. „V současné době jde do zastupitelstva žádost na ministerstvo, abychom v tomto projektu pokračovali,“ uvedl pro ČT mostecký primátor Vlastimil Vozka (Sdružení Mostečané Mostu). Primátor také potvrdil, že bude usilovat o dlouhodobost další části projektu, aby ministerstvo vyčlenilo pro Chanov peníze třeba na příští tři roky.

Video Vstup a reportáž Jana Stuchlíka
video

Vstup a reportáž Jana Stuchlíka

Terénní pracovníci
Terénní pracovníci