Výkonná rada ODS zrušila stranické sdružení v Mostě

Praha - Výkonná rada ODS dnes rozhodla o zrušení místního stranického sdružení v Mostě. Diskusi o změně stanov podle předsedy strany Mirka Topolánka přerušila. Úpravami stanov a zrušením některých organizací, které disponovaly pochybnými členy, chtějí občanští demokraté bojovat s „černými dušemi“ ve své straně. Podle informací médií měl za náborem tamních černých duší stát poslanec Oldřich Vojíř, který si tím prý chtěl zajistit šanci na to, aby mohl za ODS kandidovat do Senátu. Výkonná rada by měla nalézt nejlepší řešení do poloviny února.

„Slibujeme si od toho řešení nejenom v Mostě, ale i vyvolaných náborů v jiných městech, která s tím souvisela,“ podotkl Topolánek. Místní sdružení v Mostě mělo před zrušením 890 členů. Občanští demokraté se už na svém posledním 20. kongresu snažili dosáhnout změny stanov tak, aby eliminovali účelové nabírání členů do regionálních organizací, které tak v rámci strany získávaly neúměrnou váhu. Kongres nakonec jen doporučil užšímu stranickému vedení příslušnou změnu stanov vypracovat.

V Děčíně bude zřízena zcela nová organizace v čele s Vodrážkou

Video Tisková konference ODS
video

Tisková konference ODS

Vedení strany je podle Topolánka v této věci pro řešení koncepční. „Mluvíme o třech 'P' - a to je prevence, průhlednost a postih,“ poznamenal šéf ODS. Strana den před kongresem kvůli podivnému nárůstu členů zrušila své místní sdružení v Děčíně, dnes rozhodla o zřízení tamní nové organizace. Odpovídat za ni nyní bude první místopředseda ODS David Vodrážka.

„Do poloviny února chce výkonná rada nalézt skutečně nejlepší řešení tak, aby vyloučila motivaci k “nejrůznějším účelovým náborům", podotkl předseda ODS. Podle první varianty by každá oblast měla automaticky nárok na dva delegáty kongresu a zbytek jejích delegátů by závisel na výsledku voleb v regionu. Podle druhé by každá oblast automaticky disponovala jedním delegátem, jejich další počet by se odvíjel od velikosti oblastní stranické organice a jejího výsledku ve volbách. Další variantu, která problém řeší na regionální úrovni, navrhl předseda regionální ODS v Ústí nad Labem Jan Kubata.

Místopředseda ODS Ivan Langer po dnešním jednání rady řekl, že první varianta se jeví pravděpodobnější - byl pro ni dostatek hlasů, aby byla schválena. Je podle něj ale logické, že taková „zásadní změna“ má i své odpůrce, a vedení ODS o ní prý proto ještě bude detailně diskutovat.