„Slibujeme si od toho řešení nejenom v Mostě, ale i vyvolaných náborů v jiných městech, která s tím souvisela,“ podotkl Topolánek. Místní sdružení v Mostě mělo před zrušením 890 členů. Občanští demokraté se už na svém posledním 20. kongresu snažili dosáhnout změny stanov tak, aby eliminovali účelové nabírání členů do regionálních organizací, které tak v rámci strany získávaly neúměrnou váhu. Kongres nakonec jen doporučil užšímu stranickému vedení příslušnou změnu stanov vypracovat.
V Děčíně bude zřízena zcela nová organizace v čele s Vodrážkou

Tisková konference ODS
Vedení strany je podle Topolánka v této věci pro řešení koncepční. „Mluvíme o třech 'P' - a to je prevence, průhlednost a postih,“ poznamenal šéf ODS. Strana den před kongresem kvůli podivnému nárůstu členů zrušila své místní sdružení v Děčíně, dnes rozhodla o zřízení tamní nové organizace. Odpovídat za ni nyní bude první místopředseda ODS David Vodrážka.
„Do poloviny února chce výkonná rada nalézt skutečně nejlepší řešení tak, aby vyloučila motivaci k “nejrůznějším účelovým náborům", podotkl předseda ODS. Podle první varianty by každá oblast měla automaticky nárok na dva delegáty kongresu a zbytek jejích delegátů by závisel na výsledku voleb v regionu. Podle druhé by každá oblast automaticky disponovala jedním delegátem, jejich další počet by se odvíjel od velikosti oblastní stranické organice a jejího výsledku ve volbách. Další variantu, která problém řeší na regionální úrovni, navrhl předseda regionální ODS v Ústí nad Labem Jan Kubata.
Místopředseda ODS Ivan Langer po dnešním jednání rady řekl, že první varianta se jeví pravděpodobnější - byl pro ni dostatek hlasů, aby byla schválena. Je podle něj ale logické, že taková „zásadní změna“ má i své odpůrce, a vedení ODS o ní prý proto ještě bude detailně diskutovat.