Soud potvrdil pokutu půl milionu za karlovarskou losovačku

Brno - Krajský soud v Brně potvrdil pokutu půl milionu korun pro karlovarský magistrát za nestandardní losování v miliardové zakázce na stavbu sportovní haly. Celá kauza je známá jako karlovarská losovačka. Pokutu magistrátu uložil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže na podzim 2007, poté ji potvrdil předseda úřadu Martin Pecina. Jeho rozhodnutí Karlovy Vary chtěly u soudu zrušit. Soud ale spolu s úřadem označil losování vítěze zakázky na stavbu multifunkční haly za zmanipulované. O pochybnosti celého řízení podle obou institucí vypovídala i délka losování kandidátů. Magistrát nyní zvažuje, zda podá kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

Pojem karlovarská nebo také česká losovačka vešel u nás do povědomí už zhruba před čtyřmi lety, kdy se na karlovarském magistrátu losoval vítěz miliardové zakázky na kulturně-sportovní a kongresové centrum ve městě. Z 16 uchazečů se losovalo pět kandidátů, kteří šli do užšího kola, a právě při losování posledních dvou z nich tahal losující tyto dva lístky z osudí až nápadně dlouho.

Podle soudu tak došlo k porušení zákona o veřejných zakázkách, protože magistrát nezajistil, aby vše proběhlo korektně a transparentně. „Pro nás to znamená, že jsme postupovali v této kauze velice správně, že naši pracovníci odvedli profesionální práci,“ dodal předseda ÚOHS Petr Rafaj. Město má ale opačný názor. „Domníváme se, že samotný akt losování, čili držení ruky v nádobě, nemá nic společného s porušením zásady transparentnosti,“ uvedl advokát Karlových Varů Vladimír Tögel.

Video Reportáž Anety Hronové a Antonína Bruštíka
video

Reportáž Anety Hronové a Antonína Bruštíka

Na jednom z nich bylo jméno vítězné firmy zakázky, společnosti Syner-Baustav-Metrostav, to popudilo opoziční zastupitele, kteří se s případem odkázali na antimonopolní úřad. Video z losovačky dali také na server youtube. Tím se rozproudila debata, zda magistrát při losování pochybil, nebo ne. Ten dodnes odmítá vinu, tvrdí, že losující měl jen problém v tom, že se lístky slepily kvůli razítkové barvě.

Pokutu uhradila za město firma zajišťující losování

Pochybení neodhalila ani protikorupční policie. Podle antimonopolního úřadu ale k porušení zákona došlo, a to hned v několika bodech. Nejen pro podivný průběh losování, ale zároveň proto, že město ztratilo kontrolu nad losováním. Zadáním zakázky totiž pověřilo firmu Stormen, která následně pověřila losováním další firmu Stone Block. Za to udělil antimonopolní úřad magistrátu pokutu půl milionu korun.

Město, které by mělo podle úřadů nést zodpovědnost, ale nakonec nic neztratí. Krylo se totiž smlouvami s firmou zajišťující losování, a ta už mu půlmilionovou pokutu zaplatila.