Zemanovu stranu ovládají muži s úzkými kontakty s Moskvou

Paha - Stranu práv občanů expremiéra Miloše Zemana ovládají podle deníku MF DNES muži s úzkými kontakty na Rusko, kteří by mohli být rizikem pro stát. Dva největší sponzoři strany - Miroslav Šlouf a Martin Nejedlý - pracují pro ropný gigant Lukoil napojený na Kreml. Další stranický manažer, podnikatel Zbyněk Zbytek, s Moskvou čile obchoduje. Bezpečnostní informační služba (BIS) přitom varuje, že se Putinova vláda snaží právě přes velké firmy obnovit vliv v Česku. Sám Miloš Zeman se o sponzory nezajímá, podle svých slov on má na starosti politický program, o ekonomiku se starají jiní.

Bývalý ministr obrany a velvyslanec v Moskvě Luboš Dobrovský dokonce tvrdí, že Zbytek spolupracuje s bývalými sovětskými důstojníky.

Právě ruský ropný gigant Lukoil se už dlouho snaží získat vliv ve strategických českých firmách Mero, která provozuje ropovody, a Česká rafinérská. Sám šéf Lukoilu patří mezi nejbohatší Rusy a má velmi blízký vztah i s ruským premiérem Putinem.

Bývalý šéf české rozvědky Andor Šándor sice nevěří, že by Miloš Zeman zaprodal české bezpečnostní zájmy, nicméně sám by byl klidnější, kdyby velké ruské energetické giganty nebyly tak těsně spojeny s rozhodováním v Kremlu. „Ruská vláda tyto firmy prostě nějakým způsobem ovládá,“ dodal pro MF DNES.

V souvislosti se sílícím ekonomickým vlivem Ruska v Evropě se rozšířil termín „nová studená válka“. Použil ho britský komentátor týdeníku The Economist Edward Lucas, který si myslí, že svobodný svět jednou doplatí na to, jak podceňuje Rusko. Právě on označil Česko za zemi, kterou se Rusko bude snažit ovládnout hospodářsky.

Lukoil je jedna z nejaktivnějších ruských firem v Česku - vlastní síť benzinových stanic a v roce 2007 získala bez výběrového řízení smlouvu na dodávání benzinu na pražské letiště.

Česká rafinérská
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24