Romský expolicista Barkóci našel zastání u ministryně Kovářové

Praha - Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová přerušila výkon trestu bývalému romskému policistovi Martinu Barkócimu, který byl pravomocně odsouzen a uvězněn na tři roky za krytí rasového lynče a vydírání. Zároveň na podnět senátora Jana Horníka podala proti verdiktu Vrchního soudu v Praze z loňského srpna stížnost pro porušení zákona. Případ proto nyní míří k Nejvyššímu soudu. Barkóci byl ve vězení od loňského 27. října. Brány věznice v Oráčově se mu otevřely dnes po dvanácté hodině.

Kovářová ráno podepsala stížnost pro porušení zákona a rozhodla o přerušení trestu. Důvodem byla podle ní řada právních pochybení. „Alespoň se ukázalo, že jsem mluvil pravdu. V této kauze jsou nesrovnalosti takového kalibru, že se znovu otevřela a bude se znovu projednávat. Za to jsem jenom rád,“ uvedl pro internetové stránky romea.cz Barkóci. Zároveň podle svých slov doufá, že důkazy, které měl před nástupem do vězení, budou stačit k tomu, aby dokázaly jeho nevinu.

Horník spolu s karlovarským zastupitelem Jiřím Kotkem již dříve uvedl, že proces byl nespravedlivý. Celý případ byl podle nich založen na svědectví jednoho muže, který pracoval pro Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Jeho výpověď ale údajně byla v rozporu se všemi ostatními výpověďmi.

Video Reportáž Richarda Samka a Jany Čermákové
video

Reportáž Richarda Samka a Jany Čermákové

Vyjádření Daniely Kovářové

„Po přezkoumání spisu jsem využila svého oprávnění a rozhodla se podat stížnost pro porušení zákona proti pravomocnému rozsudku Vrchního soudu v Praze ze dne 26. 8. 2009. Ve stížnosti jsem navrhla zrušení citovaného rozhodnutí i jemu předcházejícího rozsudku krajského soudu - v té části, která se týká pana Barkóciho. Zároveň jsem rozhodla o přerušení výkonu trestu odnětí svobody pana Barkóciho.“

Barkóci byl obžalován z toho, že jako policista kryl v prosinci 2007 rvačku dvou Romů s Eduardem Březinou a jeho známým. Z Březiny, který tvrdil, že mu Romové rasisticky nadávali a zasadili mu 65 ran násadou od lopaty, se nakonec „vyklubal“ informátor ÚOOZ. Rozsah jeho zranění ale lékařský posudek nepotvrdil, za hádkou měl navíc podle protistrany stát žárlivý konflikt kvůli ženě. 

Případ se může táhnout i několik měsíců

Po půl roce byli ovšem oba Romové spolu s Barkócim, který jako místní policista u rvačky zasahoval, odsouzeni. Od počátku sice policista tvrdil, že je nevinen, soud mu ale neuvěřil a vycházel z výpovědi Březiny. Ten navíc u soudu tvrdil, že mu Barkóci už na místě vyhrožoval, protože jeden z útočníků byl jeho známý. Bývalý policista měl podle něj ovlivňovat i další vyšetřování. Barkóci ale vše od počátku popíral. „Kompetenčně mu ten případ vůbec nepříslušel, vyšetřoval to někdo jiný. On žádný zásah do případu neměl,“ řekl ČT Kotek.

Krajský soud v Plzni Barkócimu nejprve uložil čtyři roky vězení. Vrchní soud poté trest zmírnil na tři roky a z rozsudku odstranil i část, která tvrdila, že šlo o rasový motiv. Případ bude nyní řešit Nejvyšší soud. Až do vynesení rozsudku bude muž na svobodě. Případ se může táhnout i několik měsíců.

Petice za Martina Barkóciho
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24