Muž, který předstíral smrt, dosáhl snížení trestu

Praha - Podnikatel Petr Žižka, který v roce 1994 způsobil více než milionovou škodu při řadě krádeží, půjde do vězení na čtyři roky. Dnes o tom rozhodl odvolací senát pražského vrchního soudu. Ten sice Žižkovi původně v roce 1997 potvrdil přísnější trest 7,5 roku vězení, muž ale předtím odjel do Itálie, kde poté předstíral utonutí v moři. Po čase se ale objevil v Česku, kde ho někdo poznal a udal na policii. Tu poté požádal o konání nového odvolacího řízení. Mezitím se ale změnil trestní zákoník, takže soud Žižku musel potrestat mírněji. Muži se tak paradoxně vyplatilo, že zmátl italské úřady, které ho prohlásily za mrtvého, a že se řadu let prokazoval cizími doklady.

„Polehčující okolností je to, že se obžalovaný v uplynulých 15 letech nedopustil žádné trestné činnosti. Život na cizí doklady však v žádném případě není řádným životem. Mezi přitěžující okolnosti patří, že se dopustil více trestných činů, páchal je delší dobu, měl v té době podmíněný trest a činy spáchal společně s mladistvým,“ uvedl předseda odvolacího senátu František Roman.

Žižka: Myslel jsem si, že věc je dávno promlčená

„Nejsem žádný lump, jsem slušný člověk,“ hájil se Žižka, kterého dnes k soudu přišla podpořit rodina. O krádežích mluvil jako o chybě, které neskutečně lituje a kvůli které se dodnes cítí trapně. Poté, co trestné činy vyšly najevo, ho opustila tehdejší manželka a přestali s ním mluvit rodiče. „Proto jsem dostal nápad - asi hloupý - že úplně zmizím všem z očí,“ uvedl s tím, že strávil asi 1,5 roku v USA a poté se vrátil. Nijak se podle svých slov neskrýval, s některými policisty dokonce hrával fotbal: „Myslel jsem si, že věc je dávno promlčená.“

Žižka a další dva pachatelé kradli od března do září 1994. Žižka měl v té době uložený podmíněný trest za jinou trestnou činnost. Královéhradecký krajský soud ho pak uznal vinným z krádeže, poškozování cizí věci a porušování domovní svobody a uložil mu 7,5 roku odnětí svobody. Odvolací soud trest potvrdil, v té době už ale policie po Žižkovi pátrala jako po uprchlém. Muž pak v Itálii zanechal na pláži své doklady a fingoval smrt v moři. Na pas svého bratra poté vycestoval do USA a po čase se vrátil do vlasti, kde až do loňského srpna podnikal. Poté ho zadržel elitní tým „lovců lebek“ a Žižka putoval do vazby.

Obžalovaný využil toho, že odvolací soud o kauze původně rozhodoval v jeho nepřítomnosti. Trestní řád totiž připouští, aby uprchlý člověk požádal o to, aby se takové jednání konalo znovu. Žižkovy krádeže původně spadaly pod takzvanou škodu velkého rozsahu, jejíž hranice ale po novelizaci trestního zákoníku stoupla na pět milionů korun. Žižkovi tak se způsobenou škodou 1,28 milionu korun nově hrozila mírnější sazba dva až osm let. Jeho právník upozorňoval soudce také na to, že jako majitel firmy zaměstnává řadu lidí. Stará se o syny a nemocnou družku. Státu prý navíc odevzdává vysoké sumy na daních, a proto by „nebylo moudré“ posílat ho do vězení.