Česká polní nemocnice na Haiti nejede

Praha – Armáda ČR společně s kabinetem Jana Fischera uposlechnou výzvy Organizace spojených národů, aby země již neposílaly na Haiti zdravotnické týmy. Česká vojenská polní nemocnice, která sloužila třeba ve válce v Chorvatsku, uprchlíkům v Albánii, při zemětřesení v Turecku nebo třeba v Afghánistánu, Kuvajtu, Iráku a Pákistánu, tedy zůstává doma. V tuto chvíli jsou na Haiti se svými lazarety Američané, Italové, Japonci nebo Izraelci.

„Nebyli jsme požádáni, abychom vyslali na Haiti polní nemocnici. Naopak OSN žádala, a to velmi naléhavě, aby byly poskytnuty finanční prostředky,“ uvedl pro ČT ministr obrany Martin Barták. Mluvčí ministerstva zahraničí Jiří Beneš doplnil, že v tuto chvíli nemá ČR ani přepravní kapacity ani možnost zajistit ostrahu při případné přepravě nemocnice. Česká armáda totiž nemá dostatečně velká dopravní letadla a pronájem obřího komerčního stroje Ruslan z Ruska nebo Ukrajiny vyjde řádově na několik milionů korun.

Mluvčí vlády Roman Prorok:

„Ta okamžitá reakce byla taková, jaká byla v danou chvíli možná.“

Video Reportáž Karla Rožánka
video

Reportáž Karla Rožánka

Česko na Haiti neposlalo ani své vyprošťovací specialisty, a to přesto, že jak hasiči, tak psovodi byli připraveni. „Reálně Česká republika zareagovala adekvátně, což neznamená, že bychom se neměli poučit a připravit si před nějakým neštěstím nějaký celorepublikový záchranářský tým,“ komentoval pro ČT situaci ředitel společnosti Člověk v tísni Šimon Pánek.

Armáda zatím alespoň nabízí mobilní zdravotnický tým tvořený zhruba třiceti pěti specialisty. Ani ten ale nemůže na Haiti odletět ihned, jakmile nás o to mezinárodní společenství požádá. Vojáci totiž potřebují na přepravu zhruba 30 dní.