Bém: Lídrům ODS před volbami nic jiného než smíření nezbývá

Praha - Letošní rok je rokem volebním, a tak znesváření vůdcové ODS uzavírají příměří. Pražský primátor Pavel Bém je jedním z těch, kdo zakopali válečnou sekyru. Tím druhým je předseda ODS Mirek Topolánek. Na tiskové konferenci v pondělí oznámili, že jejich sváry jsou pouze dílem médií. Jejich společným zájmem je nyní vyhrát jarní parlamentní volby, míní Bém, který byl hostem Interview ČT24. Hospodářská krize se dá podle Béma zvládnout pouze konzervativní politikou nabízenou ODS. Primátor hlavního města popírá své napojení na lobbistu Janouška a většinu kauz týkajících se ODS považuje za smyšlenku médií.

Podle Pavla Béma nic jiného než smíření v současné době před volbami zástupcům ODS nezbývá. „Média si zvykla, že když se nějací dva lídři politické strany postaví proti sobě na jednom volebním kongresu, už proti sobě budou stát navždy,“ prohlásil Bém. Topolánek podle něj vyrostl, což ukázal během předsednictví EU.

ODS podle Béma dokáže z politických stran nejlépe řešit stávající krizi

Video Interview ČT24
video

Interview ČT24

Je hlavně nutné zemi provést hospodářskou krizí. „Jsem přesvědčen, že to nelze dělat populistickou politikou socialistů,“ řekl pražský primátor. Z krize se lze podle něj dostat jen zodpovědnou konzervativní politikou, kterou ODS vykonává. „Chceme-li o tom voliče přesvědčit, musíme začít sami u sebe,“ míní Bém.

Topolánek měl podle médií říci, že ODS vlastně volby nechce vyhrát. „Reagoval jsem na to tak, že kdyby něco takového řekl, tak je kapitánem potápějící se lodi – ale on to neřekl,“ uvedl primátor na svou obhajobu. SMS zpráva s označením Topolánka za „Tupolánka“ je navíc podle Béma plná překlepů.

Bém ke snižování preferencí ODS:

„Do hry vstoupily i mediální kauzy typu Opencard. Já ale tvrdím, že všechny problémy jsou řešitelné.“


Pražská ODS by podle průzkumů získala jen 26 % hlasů, což jsou nejnižší preference ze všech krajů. V říjnu a listopadu došlo k poklesu celé ODS. „Od té doby naše preference stagnují,“ prohlásil Bém. Příčinou může být toskánská aféra, ale i špatná pozice při schvalování nejhoršího deficitního rozpočtu v historii Česka. „Podepsal se na tom možná i kongres, kde jsme museli řešit své chronické vnitrostranické problémy,“ dodal Bém. Praha je pořád jediným regionem, kde ODS stále poráží ČSSD.

Spojení s lobbistou Romanem Janouškem, který je vyšetřován švýcarskou policií v souvislosti s nejasným původem peněz na jeho účtu, Bém popírá. „Jsou to vše virtuální fikce, žádné dvě miliardy neexistují,“ tvrdí primátor Prahy. Janoušek už podle něj své peníze získal dříve, než se poznali. Další smyšlenkou je podle Béma to, že ODS chce ušetřit na květnových volbách a investovat spíše do následujících komunálních. „Jsme na předních místech na kandidátkách do Poslanecké sněmovny, bylo by to nelogické,“ podotkl Bém.