Po vykolejení vlaku je omezen provoz z Prahy na Pardubice

Záboří nad Labem (Kolínsko) – V Záboří na Kolínsku v noci krátce po jedenácté hodině vykolejil nákladní vlak s uhlím. Podle Jana Kučery z Drážní inspekce projela souprava na červenou a vykolejilo 7 vozů. Nikdo nebyl zraněn. Provoz na trati mezi Prahou a Pardubicemi bude omezen zřejmě až do čtvrtečního odpoledne. Rychlíky jezdí po jedné koleji a regionální dopravu zajišťují náhradní autobusy. Spoje dálkové dopravy v úseku nabírají až půlhodinová zpoždění.

„Nehoda zcela zastavila provoz na trati mezi Kolínem a Zábořím nad Labem, ve 3:45 byla zprovozněna alespoň jedna ze dvou kolejí,“ doplnil Kučera. Podle informací Českých drah bude druhá kolej zprovozněna až ve čtvrtek.

Nehoda se obešla bez zranění, škoda na vlaku se odhaduje na 400 tisíc, na kolejích pak na 800 tisíc korun. Mluvčí Správy železniční dopravní cesty Pavel Halla uvedl, že škoda bude zřejmě vyšší, protože byly poškozeny i stožáry trakčního vedení.

Vlak odjížděl z Kolína po trati na Kutnou Horu. Před napojením na hlavní tah Praha-Pardubice měl podle Kučery návěstidlo v poloze „stůj“, protože po něm přijížděl další vlak od Záboří. Nákladní vlak ale údajně návěstidlo minul, výhybka ho však dál nepustila a sedm vozů vykolejilo.

Pro obsluhu zastávek Kolín-dílny a Starý Kolín jsou zavedeny náhradní autobusy, které jezdí z Kolína do Záboří. Cesta jim ovšem trvá déle než vlakům a soupravy v Záboří ani Kolíně nečekají. Čekat na další spoj tak musí cestující. Ze Záboří do Kolína je možné dostat se rychlíkem, ty totiž v Záboří mimořádně zastavují.