Moravskoslezské krajské lékárny budou opět hradit poplatky

Ostrava - Čtyři moravskoslezské krajské nemocniční lékárny budou od čtvrtka opět proplácet regulační poplatky. Jedná se o nemocniční lékárny v Karviné-Ráji, Novém Jičíně, Opavě a Třinci na Frýdecko-Místecku. Rozhodli o tom krajští radní. Vrchní soud v Olomouci v těchto lékárnách zrušil předběžná opatření, na jejichž základě kraj poplatky hradit nesměl. Rozhodnutí soudu dnes nabylo právní moci.

Proplácení poplatků bude fungovat na stejném principu jako v minulosti, tedy na základě trojstranných dohod uzavřených mezi pacientem, nemocnicí a krajem. Poplatky se zatím nebudou proplácet v nemocniční lékárně ve Frýdku-Místku, kde podle mluvčí krajského úřadu Šárky Vlčkové rozhodnutí soudu dosud nenabylo právní moci.

Předseda představenstva Grémia majitelů lékáren Marek Hampel:

„Pokud kraj opět přistoupí k úhradě poplatků za pacienty, situaci ve velmi krátké době vyhodnotíme a v zájmu všech pacientů pro rovné podmínky při čerpání zdravotní péče se obrátíme na soud.“

„V Havířově situaci budeme muset řešit jinak, protože nemocnice se proti předběžnému opatření nestihla včas odvolat,“ řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Karel Konečný (KSČM). V krnovské lékárně se poplatky proplácejí trvale, protože v tomto zařízení nikdy předběžné opatření nebylo.

O předběžných opatřeních, která krajským nemocnicím zakázala proplácet regulační poplatky v jejich lékárnách, rozhodl Krajský soud v Ostravě na základě návrhů několika soukromých lékárníků. Kraj jako zřizovatel nemocnic rozhodl, že se nemocnice mají ve všech případech proti rozhodnutí krajského soudu odvolat. Poplatky se nyní v nemocnicích začnou znovu proplácet i přes výtky ministra vnitra Martina Peciny. Podle něj kraje porušují proplácením regulačních zdravotnických poplatků zákon. Kraj hradí pouze třicetikorunové poplatky, což znamená, že lidé i nadále platí 60 korun za den hospitalizace a 90 korun za ošetření na pohotovosti.