Děkani chtějí znovu zavést povinnou maturitu z matematiky

Praha – Děkani vysokých škol požadují po ministerstvu školství zavedení povinné maturitní zkoušky z matematiky. Novinářům to po jednání s děkany oznámila ministryně školství Miroslava Kopicová. Do budoucna by totiž mohla jednotná zkouška ze středních škol sloužit i jako vstupenka na univerzity. Rozhodně to prý ale nebude v prvním roce fungování státních maturit. Ty by měly začít příští rok na jaře.

Zejména děkany technických, ekonomických a přírodovědných vysokých škol prý trápí, jak malou pozornost věnují střední školy výuce matematiky. Kromě počtů totiž tento předmět zahrnuje třeba i logiku a logické uvažování, se kterým mají české děti i podle mezinárodních průzkumů čím dál větší problémy. Děkani si proto přejí, aby byla maturita z matematiky v budoucnu povinná, vřele by to doporučovala i Kopicová.

Miroslava Kopicová:

„Děkani podporují státní maturitu. Oni také vnímají, že je třeba, aby proces vzdělávání na středních školách byl daleko kvalitnější, než jak je, že je nezbytné, aby maturita měla nějakou výpovědní hodnotu.“

V příštím školním roce čeká studenty povinná maturitní zkouška jen z českého jazyka a výběr mezi zkouškou z cizího jazyka a matematikou. Ředitel školy však bude moci nařídit, aby v rámci takzvaných profilových částí maturity museli jeho studenti skládat zkoušku také z matematiky. Státní maturity měly původně začít v roce 2008, poté v roce 2010, kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti ale byly odloženy až na příští rok. Na jejich zajištění je v současné době vypsán tendr za 328 milionů korun. V prvním roce by se jich mělo zúčastnit přibližně 107 tisíc studentů z asi 1300 škol.