Stát vyhrál: Člověče, nezlob se patří všem

Praha - Stát vyhrál soudní spor o jednu z nejznámějších stolních her Člověče, nezlob se. Soudy definitivně potvrdily, že hra patří všem. Úřad průmyslového vlastnictví z tohoto důvodu nemusí platit 5,7 milionu korun jako odškodnění podnikateli Přemyslu Chmelařovi, jemuž odmítl hru zaregistrovat. Proti poslednímu rozhodnutí soudu není odvolání, podnikatel se může bránit už jen dovoláním k Nejvyššímu soudu. Informaci přinesl server Aktuálně.cz.  

Chmelař požádal o ochranu názvu Člověče, nezlob se v roce 1997. Úřad průmyslového vlastnictví ale po třech letech jeho žádost zamítl. Podnikatel proto úřad zažaloval o náhradu škody. Nejdříve chtěl 2,5 milionu korun, pak částku zvýšil na 5,7 milionu. Podle pražského městského soudu ovšem neprokázal, že by mu rozhodnutím úřadu vznikla jakákoli škoda.

Pravidla hry se od roku 1914 nezměnila

Značka Člověče, nezlob se je v Česku velmi žádaná. Úřad průmyslového vlastnictví v posledních letech odmítl šest žádostí o její registraci. Chránit ji jako svou chtěla vedle výrobců hraček například společnost Borgis, která vydává deník Právo. O stejné se pokusila firma Frementle Media Limited, které patří světově známé značky Superstar nebo X Factor.


Člověče, nezlob se je jedna z nejrozšířenějších stolních her na světě. Na přelomu let 1907 a 1908 ji údajně vymyslel Němec Josef Friedrich Schmidt, který se inspiroval indickou hrou Pachisi a anglickou hrou Ludo. Od roku 1914 je hra sériově vyráběná a prodalo se jí přes 60 milionů kusů. Pravidla hry, v níž vítězí ten, kdo první do domečku dostane všechny čtyři figurky, se od roku 1914 nezměnila.

Skautský turnaj v oblíbené hře
Skautský turnaj v oblíbené hře