Ruské velvyslanectví kritizuje plán na úpravu brněnského pomníku

Brno - Ruské velvyslanectví nesouhlasí s odstraněním srpu a kladiva z pomníku padlých v Brně - Králově Poli. Brněnská radnice chce kontroverzní symboly nahradit jinými znaky Rudé armády. Podle ruských diplomatů je to snaha o překrucování historie. Brněnští radní v úterý schválili návrh, podle kterého má být na pomníku jiná symbolika Rudé armády nebo jména padlých vojáků. Záměr musí schválit ještě památkáři a další instituce. Proti umístění srpu a kladiva u pomníku několikrát demonstrovali studenti. Pomník se stal také několikrát terčem vandalů, kteří na něj červenou barvou nasprejovali hákový kříž.

„Jde o nedůstojný vztah k památce vojáků, kteří padli při osvobozování Československa,“ uvedlo velvyslanectví v tiskovém prohlášení. Diplomaté v dokumentu připomněli, že většinu Československa na konci druhé světové války osvobodila právě Rudá armáda. „Cenou byla připravenost sovětských vojáků zemřít, právě těch obyčejných mladých vojáků, jejichž čepice zdobily symboly rudé hvězdy se srpem a kladivem,“ stojí v prohlášení. Ruské velvyslanectví nesouhlasí ani s plánem na provedení průzkumu pohřebiště padlých vojáků u pomníku. Podle prohlášení to nelze označit jinak než jako rouhání.

Srp a kladivo by mohla nahradit prostá hvězda

Královopolský pomník je v centru pozornosti od června 2007, kdy z něj místostarosta Králova Pole René Pelán (ODS) nechal symbol srpu a kladiva odstranit. Brněnská radnice je tam přes protesty části veřejnosti vrátila. Učinila tak, i když i Vojenský historický ústav doporučil jako symbol Rudé armády prostou rudou hvězdu.

Kontroverzní symbol se srpem a kladivem by mohla v budoucnu nahradit prostá hvězda. Odboru životního prostředí má nyní připravit návrh změny pomníku. V únoru se jím bude zabývat pracovní skupina a v polovině března rada města. Zhruba další dva měsíce bude trvat jednání s dotčenými státními orgány.