Úřad pro ochranu dětí teď nedoporučuje adopce z Haiti

Brno - Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí kvůli právním i psychologickým rizikům nedoporučuje případné adopce sirotků z Haiti. Podle ředitele úřadu Zdeňka Kapitána by zájemci měli raději prostřednictvím charit a dalších humanitárních organizací pomoci k rychlé obnově země poničené nedávným zemětřesením. Na úřad se v posledních dnech obrátila řada lidí, kteří žádali o zprostředkování adopce osiřelých dětí z Haiti. Úřad ale takovou roli plnit nemůže. Adopce dítěte z jiné země je za běžných okolností proces dlouhý několik let.

„Jednou z možností mezinárodní adopce je tzv. bezesmluvní úprava, která dovoluje lidem ze států, které nemají s danou zemí žádnou vzájemnou právní úpravu, adoptovat dítě dle vlastního uvážení. Takový proces je ale spojen s obrovskými právními a psychologickými riziky především pro to dítě,“ uvedl ve Studiu ČT24 Kapitán. Haiti navíc není signatářem mezinárodní Úmluvy o ochraně dětí a spolupráci při mezinárodním osvojení. Proto chybí potřebné právní záruky, uvedl Kapitán.

Pracovníci Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí lidem doporučují, aby svou solidaritu projevili spíše prostřednictvím charitativních organizací, které mají dobrý přehled o situaci na Haiti a nejnutnějších potřebách obyvatel země. „Takových aktivit existuje celá řada, známe třeba v ČR projekt adopce na dálku, který slouží především k zabezpečení hmotných potřeb dětí. … Toto je rozumná cesta,“ doplnil Kapitán. Jeho úřad vydal prohlášení pro tisk, v němž tvrdí, že v současnosti je nejvhodnějším řešením pomoc samotným Haiťanům, aby se mohli o děti postarat sami v prostředí, kde jsou doma.

Video Zdeněk Kapitán ve Studiu ČT24
video

Zdeněk Kapitán ve Studiu ČT24

Ve Spojených státech se po katastrofálním zemětřesení, které minulý týden zabíjelo na Haiti, strhla vlna žádostí o adopce opuštěných haitských dětí. Agentury zprostředkující adopci podle agentury AP uvádějí, že jim denně volají desítky lidí se zájmem osvojit si z Haiti sirotka.

Zdeněk Kapitán
Zdeněk Kapitán