Ropid chce zkrátit provoz metra, rozhodne pražská rada

Praha – Pražský dopravní podnik a společnost Ropid chtějí, aby metro večer přestalo jezdit asi o deset minut dříve. Poslední spoje nově pojedou kolem půlnoci ze stanic v centru, zatím vyrážejí o půlnoci z konečných, a provoz tak končí až krátce před jednou hodinou. V současnosti odjíždějí poslední spoje ze stanic v centru kolem 0:20, provoz by se tak mohl zkrátit asi o dvacet minut. K návrhu Ropidu se bude muset vyjádřit pražská rada. Podle mluvčího společnosti by se tak mohlo stát již na příštím zasedání 26. ledna.

„Je to z naší iniciativy spolu s dopravním podnikem,“ řekl Drápal. Podle něj je provoz metra velice nákladný, zvlášť vzhledem k tomu, že poslední vlaky nejsou plně vytíženy. Součástí změny by mělo být také protažení posledních spojů na lince B až do konečných stanic, v současnosti jezdí pouze na Českomoravskou a na Smíchovské nádraží. Na poslední spoje budou také navazovat autobusy.

Změna by se měla dotknout i ranních spojů. Podle Drápala nyní platí, že první ranní spoje musí vjíždět do trojúhelníku přestupních stanicích Muzeum, Můstek a Florenc kolem páté ranní. Ropid by chtěl, aby v pět vlaky teprve vyjížděly z konečných stanic.

Video Reportáž Víta Krčmáře
video

Reportáž Víta Krčmáře

Praha se tak zřejmě vydá opačným směrem, než kterým míří Vídeň. Ta totiž připravuje anketu o možném celonočním provozu metra o víkendech.

Pokud pražští radní návrh Ropidu schválí, bude noční a ranní provoz metra omezen od 7. března. Zkrácení ranního a nočního provozu metra je jedním z opatření, o nichž psal na počátku ledna deník MF Dnes s odvoláním na nejmenovaný zdroj z dopravního podniku. Dále se mělo jednat až od 25procentní omezení autobusové dopravy. Ropid označil zprávu za nepodloženou dezinformaci.

Poslední odjezdy metra z centra, současný stav

  • linka A, Muzeum směr Dejvická: 0:16
  • linka A, Muzeum směr Depo Hostivař: 0:07
  • linka B, Nám. Republiky směr Smíchovské n.: 0:23 (na Zličín 0:13)
  • linka B, Nám. Republiky směr Českomor.: 0:23 (na Č. Most 0:13)
  • linka C, Muzeum směr Ládví: 0:22
  • linka C, Muzeum směr Háje: 0:22
Podle plánu Ropidu mají poslední spoje odjíždět z centra kolem 0:00.