Cyklojízda Prahou připomněla Jana Bouchala

Praha – Vyjížďkou po zasněžené Praze si ve čtvrtek večer připomněla skupina asi 25 cyklistů oběti dopravních nehod a zároveň vyzvala cyklistické kolegy, aby byli při jízdě dobře viditelní a chovali se předvídatelně. Na kolech tak měli účastníci cyklojízdy připevněnu řadu blikajících světel, na přilbách baterky a přes bundy reflexní vesty. Účastníci jízdy vzpomněli také na propagátora městské cyklistiky Jana Bouchala, který zahynul před čtyřmi lety po střetu s autem.

Trasa cyklojízdy vedla z Vinohrad na Malou Stranu do Sněmovní ulice, kde Bouchal pracoval. Odtamtud pokračoval posílený peloton asi 50 cyklistů podél Vltavy na křižovatku u holešovického obvodního úřadu na nábřeží Kapitána Jaroše. Tam se stala nehoda, při níž Bouchal zahynul.

Cyklisté na místě vzpomněli i na další oběti nehod z řad pražských chodců a cyklistů. „Každoročně v Praze zemře nebo je těžce zraněno až 170 lidí, chodců i cyklistů. Každý druhý den znamená velkou osobní a rodinnou tragédii,“ řekl Michal Křivohlávek z pořádající iniciativy Auto*Mat.

Ačkoli policie uvádí, že asi polovinu těchto nehod způsobí právě chodci nebo cyklisté, kteří nerespektují pravidla provozu, hlavním jejich viníkem je podle Křivohlávka nadměrná a nekultivovaná automobilová doprava ve městě.

Iniciativa Auto*Mat usiluje o to, aby na místě Bouchalovy smrti vznikl pomník, který by varoval chodce, cyklisty i řidiče před nepřiměřeným chováním v dopravě a přílišnou lehkovážností za volantem i na přechodech. Již proběhla výtvarná soutěž, v níž zvítězil sochař David Černý. Pomník měla tvořit kovová silueta cyklisty sraženého z kola, zasazená do asfaltu vozovky v místě neštěstí a doplněná nápisem. Magistrátní odbor dopravy, Technická správa komunikací ani policie ale s jejím umístěním na rušné křižovatce nesouhlasily.

Alternativně tedy má být pouze silueta na vozovce namalovaná signální protiskluzovou barvou. Památník by tak zároveň plnil bezpečnostní funkci před přechodem pro chodce.