Che Guevara se v 60. letech ukrýval na Benešovsku

Praha – Proslulý argentinský revolucionář Che Guevara pobýval v roce 1966 v Československu. Redakci iDNES.cz se díky pátrání v archivech a vzpomínkách pamětníků podařilo s jistotou najít místo jeho úkrytu. Che Guevara žil pět měsíců v nenápadné vile v obci Ládví na Benešovsku. Vystupoval pod cizím jménem a změnil svůj vzhled k nepoznání. Podle dostupných informací se revolucionáři do střední Evropy nijak zvlášť nechtělo. Přesvědčila ho pouze vidina několika týdnů strávených s milenkou, východoněmeckou agentkou Tanjou. V komunistickém Československu si rovněž léčil astma, na které téměř zemřel při neúspěšném pokusu o revoluci v Kongu. Skutečnost nevěděli jistě ani historici, kteří se komunistickým režimem zabývají.

Che Guevara při pobytu v Československu změnil vzhled, ale místní si ještě Kubánce pamatují

Che se tajně ukrýval na jednom z konspiračních míst, která měla k dispozici tehdejší československá rozvědka. Oholil si vousy i vlasy a nasadil silné brýle. Současný majitel vily neměl tušení o tom, kdo v jeho domě kdysi pobýval. Na revolucionáře si vzpomíná jen současný místostarosta Kamenice Jiří Česal. „Místní si na Kubánce pamatují,“ tvrdí Česal.

Mezi hlavní důkazy o Che Guevarově pobytu v Československu patří jeho vlastní zápisky knize Poznámky z Prahy či svědectví bývalého agenta kubánské rozvědky, diplomata Joseho Luise Ojalva. Všechny indicie se propojily díky informacím ze složky Tanji. Che opustil Československo 19. července 1966 a odtud cestoval do Moskvy a posléze do Havany.