Fischer a Kaczyński měli k snídani EU a krizi

Praha – Především situaci v Evropské unii po přijetí Lisabonské smlouvy, hospodářskou krizi a česko-polské vztahy prodiskutovali při dnešní pracovní snídani polský prezident Lech Kaczyński s premiérem Janem Fischerem. Informoval o tom vládní mluvčí Roman Prorok. Kaczyński, který je druhý den na návštěvě Česka, by se dnes měl ještě sejít s pražským primátorem Pavlem Bémem.

Kaczyński ani Fischer se k obsahu jednání před novináři nevyjádřili. Polský prezident nicméně setkání se zástupci vlády využil i k tomu, aby udělil českému ministru kultury Václavu Riedlbauchovi Komandérský kříž s hvězdou Řádu za zásluhy Polské republiky. Kaczyński dnes končí svou dvoudenní návštěvu Česka. Ve čtvrtek ho na Pražském hradě přijal jeho český protějšek Václav Klaus.

Oba prezidenti, kteří Lisabonskou smlouvu už před její ratifikací kritizovali, se shodli, že by dokument neměl otevřít cestu k radikální unifikaci a centralizaci Evropské unie. Zdůrazňovali, že se EU nemá změnit v superstát. Klaus a Kaczyński také kritizovali EU za nedostatečnou aktivitu při pomoci Haiti, které minulý týden zdevastovalo silné zemětřesení. Klaus polského prezidenta ocenil Řádem bílého lva a oba přitom pochválili současný stav česko-polských vztahů.

Video Zpravodaj Miroslav Karas ve Studiu ČT24
video

Zpravodaj Miroslav Karas ve Studiu ČT24

Polský prezident Lech Kaczyński převzal na Pražském hradě od prezidenta České republiky Václava Klause Řád bílého lva.
Zdroj: ČTK
Autor: Kateřina Šulová