Soud zrušil podnikateli 14letý trest za pokus o vraždu

Zlín - Krajský soud ve Zlíně dnes zprostil Ladislava Kutu obžaloby z pokusu o vraždu. Kauzou se zabýval počtvrté, třikrát přitom muži uložil 14 let. Ve všech předchozích případech ale olomoucký vrchní soud vyhověl odvolání obžalovaného a vrátil případ k opětovnému projednání. Podle obžaloby Kuta v březnu 2007 postřelil podnikatele z Hodonínska. Muž nezemřel jen díky včasné lékařské pomoci. Kuta vinu vytrvale odmítal. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu na odvolání. Kuta je nyní ve věznici, kde si odpykává 2,5 roku za vydírání a nedovolené ozbrojování, za to, že v srpnu 2007 zbraní ohrožoval právě poškozeného a jeho syna.

„Nebylo bez jakýchkoliv pochybností prokázáno, že právě obžalovaný Kuta je pachatelem,“ uvedla předsedkyně senátu Iveta Šperlichová. Podle ní nebyl k dispozici žádný přímý důkaz. Výpověď poškozeného totiž soud označil za nevěrohodnou, protože ji muž několikrát změnil. Nejprve například údajně ze strachu označil za pachatele jiného muže, aby poté na policii i u soudu opakovaně ukázal na devětatřicetiletého Kutu. Toho usvědčoval pouze nepřímý důkaz v podobě pachové stopy z místa činu, který však na odsouzení nestačil.

Krajský senát musel kauzu projednat v jiném složení

Vrchní soud zrušil loni v srpnu v pořadí už třetí rozsudek zlínského krajského soudu s odůvodněním, že v kauze je řada takových rozporů, které neumožňují učinit zcela jednoznačný spolehlivý závěr o Kutově vině. Kromě zrušení rozsudku vrchní soud rozhodl, že kauzu musí projednat na kraji senát v jiném složení. Dosavadní senát byl podle názoru vrchního soudu přesvědčen o vině obžalovaného bez dostatečných důkazů. Věc tak převzal senát Šperlichové a dokazování začalo opět od začátku.

Podle obžaloby Kuta přistoupil na parkovišti před hotelem U Velehradu na Uherskohradišťsku k vozu sedmapadesátiletého poškozeného, otevřel dveře a dvakrát na něj z bezprostřední blízkosti vystřelil samopalem. Podnikatel, který prý na Slovácko přijel dohodnout vrácení půjčky, utrpěl těžké zranění. Jedenáct dní byl v umělém spánku a dva měsíce v pracovní neschopnosti. Zranění navíc podle lékařů může zanechat trvalé následky. Poškozený u soudu tvrdil, že si Kutu zřejmě najal muž, který jeho firmě dlužil 4,5 milionu korun. Dotyčný je ale mrtvý, pravděpodobně spáchal sebevraždu.

Síň Nejvyššího správního soudu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24