Poděbrady jsou klidnější, trať je odhlučněna

Poděbrady – Lidé žijící nedaleko železniční trati v Poděbradech mohou klidněji spát. Stačilo stěžovat si dlouhých pět let na hluk vlaků a následně přetrpět několikaměsíční odklad začátku prací. Správa železniční dopravní cesty vyměnila staré kolejnice za nové, které jsou opatřeny tzv. absorbéry hluku. Podle informací železniční správy se tak hluk sníží o 2–6 decibelů.

Na hluk si začali Poděbradští stěžovat v roce 2004. Po opravě přejezdu mohly vlaky začít jezdit až 120kilometrovou rychlostí místo původní čtyřicítky – a začaly tak být slyšet. V roce 2006 vydal Středočeský kraj výjimku, která povolovala Správě železniční dopravní cesty provozovat nadlimitní zdroj hluku. Původně měla výjimka přestat platit na konci roku 2008, ale SŽDC nestihla trať včas opravit. Potom stanovila termín začátku prací v Poděbradech na července 2009, ale tehdy se podle mluvčího správy Pavla Hally vyskytly nečekané technické problémy a SŽDC rekonstrukci odložila. Definitivně se podařilo zahájit rekonstrukci v říjnu.

V Poděbradech nebylo možné postavit běžné protihlukové stěny, protože by potom nebylo vidět na koleje od přejezdů. Proto se SŽDC rozhodla použít kolejnicové absorbéry hluku, které nainstalovala na 900metrový úsek mezi křížením trati s ulicemi Revoluční a U bažantnice/Na hrázi.