Profesor Žaloudík je děkanem Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Brno a podle ČSSD jedna z největších kapacit v oboru. O výpovědi rozhodl ředitel ústavu Jiří Vorlíček, který byl podle jihočeského hejtmana Michala Haška do funkce dosazen bez výběrového řízení tehdejším ministrem Tomášem Julínkem: „Jsem přesvědčen, že tato náhlá aktivita ředitele Vorlíčka je koordinována s exponenty ODS na ministerstvu zdravotnictví, zejména s náměstkem Šnajdrem.“ Ministerstvo se ale podle svého mluvčího Vlastimila Sršně dozvědělo o odvolání Žaloudíka až z médií: „Plně respektujeme personální politiku šéfů jednotlivých ústavů a zásadně do ní nikdy nezasahujeme.“
David Rath:
„Vyhodit dnes z práce člověka, který ten ústav budoval, člověka, který je současně děkanem lékařské fakulty, skutečně svědčí o hluboké pokleslosti pánů z ODS, kteří si tam dosadili svého prominenta, kterého převedli z úplně jiné nemocnice.“

Brífink ČSSD ke zdravotnictví
Vše podle Haška souvisí s tím, že Žaloudík je jako nestraník vážným kandidátem ČSSD v senátních podzimních volbách proti bývalému ministrovi Tomáši Julínkovi v obvodu Brno-venkov. Sociální demokraté proto vyzvali Danu Juráskovou, aby dokázala, že není loutkou ODS a učinila okamžitě kroky k nápravě.
Rath: Středočeskému kraji vzniká škoda v řádech statisíců korun
Rath dnes obvinil zdravotnický resort z porušení zákona. Ministerstvo dvakrát zamítlo žádost kraje o převod středočeských nemocnic z akciových společností na neziskové organizace. O třetí mělo podle Ratha rozhodnout do 18. ledna. „Ministerstvo je dodnes nečinné a nerozhodlo,“ podotkl hejtman. Lhůty správního řádu jsou závazné, jde o politickou svévoli, soudí Rath. ODS podle něj bojuje za to, aby nemocnice zůstaly akciovými společnostmi, což je podle něho předstupeň k jejich privatizaci. Oznámení bude na neznámého pachatele. Rath ale podezřívá náměstka ODS Šnajdra. „Pan Rath je zjevně hysterický ze svých viditelných neúspěchů ve Středočeském kraji i ze slábnoucí pozice v ČSSD,“ reagoval Šnajdr.
Ministerstvo podle Ratha porušilo zákon o správním řádu, ale i zákon o neziskových nemocnicích. Středočeskému kraji podle něho vzniká škoda v řádech statisíců korun. Šnajdr ale Rathovu kritiku odmítl jako neoprávněnou, protože správní řízení běží: „Pan hejtman zakrývá silnými gesty a burácivými slovy, že nemá fakta, nebo naopak to, že se někomu podařilo odhalit jeho nekalé plány.“ S ministryní Danou Juráskovou již dříve upozornil středočeské zastupitele na riziko, že transakcí ztratí kraj vliv na své nemocnice: „Majetek nemocnic měl podle rozhodnutí zastupitelstva přejít do majetku Středočeského kraje, a tak jen kraj může s tímto majetkem disponovat, nikoli kamarádi pana Ratha.“
Podle Ratha rovněž selhává systém úhrad léků, protože za ně rostou doplatky. Zatímco v roce 2006 byl průměrný doplatek za recept 72 korun, předloni to bylo 122 korun, uvedl. Stínový ministr zdravotnictví z toho rovněž viní ministerstvo a zejména Šnajdra. „V systému je neuvěřitelný chaos,“ podotkl. Ze všeho podle něj navíc profitují dvě až tři zahraniční farmaceutické firmy. Další pak prý podávají na stát žaloby: „Spory vyhrají a stát bude muset vyplatit stamiliony až miliardy korun jako odškodné.“