Organizacím přibylo za den devět milionů korun na pomoc Haiti

Praha - Na kontech českých humanitárních organizací přibylo za jeden den více než devět milionů korun na pomoc Haiti. Lidé už celkem darovali přes 45 milionů, z toho téměř osm milionů v průběhu čtvrtečních koncertů, které se konaly v Praze. Ke sbírkám na pomoc karibskému státu se přidávají i města v České republice. Nejvíce peněz získal v průběhu čtvrtka Člověk v tísni. Arcidiecézní charita Olomouc má v současnosti na kontě téměř 12 milionů. Organizace ADRA vybrala asi sedm milionů korun.

„Peníze budou potřeba nejen při okamžitých humanitárních akcích, ale především ve střednědobých a dlouhodobých projektech na obnovu zemětřesením poničené země,“ řekl ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek. Organizace už odeslala na Haiti přes šest a půl milionu korun. Nakupuje se za ně jídlo a speciální výživa pro děti, kanystry na vodu, prostředky na získání a úpravu pitné vody a materiál na provizorní přístřešky. Část peněz je také určena na přepravu a distribuci materiálu.

Pomáhají i města a kraje v České republice

S pomocí se připojují i města a kraje. Radní Jihlavy ve čtvrtek odsouhlasili návrh primátora přispět Haiti částkou 20 tisíc korun, olomoucký kraj věnuje 200 tisíc korun a Pardubický kraj 300 tisíc korun. Půl milionu korun z tříkrálové sbírky věnuje obětem zemětřesení ostravsko-opavská diecézní charita.

Česká vláda uvolnila na pomoc Haiti 20 milionů korun, z nichž pět milionů bylo ihned odesláno UNICEF na nákup pitné vody. Zbylých 15 milionů ve čtvrtek doporučila meziresortní komise expertů využít k obnově karibského státu. Česko bylo připraveno do oblasti vyslat armádu, mezinárodní společenství však nabízenou pomoc odmítlo.

Ve čtvrtek se konal i charitativní koncert na pomoc Haiti v divadle La Fabrika. Takřka dvouhodinový přímý přenos, který uváděla Marcela Augustová a Eva Holubová, zprostředkovala Česká televize. Sledovalo ho průměrně 302 tisíc dospělých diváků (tj. sledovanost 3,4 % při podílu na publiku 7,67 %). Koncert zaujal divácké cílové skupiny starší 35 let. Na pomoc obyvatelům karibského ostrova Haiti, bylo v průběhu přímého přenosu koncertu SOS Haiti vybráno 5 321 007 korun.

SOS HAITI
SOS HAITI