Státní maturity by se opět mohly odložit

Praha - Státní maturity by se opět mohly o rok odložit. Vyplývá to ze zprávy školského výboru Poslanecké sněmovny o stavu příprav reformy maturit, informoval dnes Český rozhlas 1 - Radiožurnál (ČRo). Nové maturity by přitom měly začít příští rok na jaře. Podobný scénář by se tak v přípravě projektu opakoval již potřetí. Zkouška už přitom stála asi miliardu, letos chce na ní ministerstvo školství dát další půl miliardy korun. Státní maturita se tak může stát jedním z témat v předvolebním boji.

Zprávy školského výboru podle ČRo uvádí, že ještě není dostatečně připravena organizace zkoušky pro všechny střední školy, proškoleni nejsou ani učitelé. Zatím není stanoven ani minimální počet bodů, který je nutný k tomu, aby maturant zkoušku úspěšně složil. Dalším z vážných problémů je podle ČRo i to, že kvůli spuštění státní maturity se musí změnit zákon. V něm se například musí upravit zabezpečení zkoušek, aby data z testů neunikla před konáním maturity.

„Závěry této analýzy chápu jako žádost úředníků, kteří jsou přípravou státní maturitní zkoušky pověřeni, o další prodloužení doby na její přípravu. S velkou lítostí musím konstatovat, že chyby, které jsem při přípravě státní maturitní zkoušky našel a které padají na hlavu ředitele CERMAT (Pavla) Zeleného, se nyní opakují,“ řekl bývalý ministr školství Ondřej Liška ze Strany zelených.

Stejný názor má i poslanec Ivan Ohlídal z ČSSD. „Já mám obavu, že se to nepodaří stihnout, pokud se nestane něco výjimečného. První čtení této novely zatím nebylo ani zařazeno na program příští schůze,“ uvedl. Lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, která je stejně jako Ohlídal členkou školského výboru sněmovny, si naopak myslí, že se vše stihne. Optimistický je i poslanec Walter Bartoš z ODS. Doufá, že maturita bude připravena tak, aby si ji školy mohly vyzkoušet nanečisto už letos na podzim.