Vojenskému Airbusu se na prvním letu porouchal motor

Sevilla – Vojenský transportní letoun Airbus A400M měl při svém prvním zkušebním letu problémy s motorem. Informoval o tom německý časopis Der Spiegel s odvoláním na dokumenty společnostu Europrop, která motory pro A400M vyrábí. Podle dokumentace selhal po půlhodině letu řídicí počítač i záložní systém a motor se poté zastavil. Společnost Airbus původně tvrdila, že let proběhl bez problémů, následně uvedla, že se problém zakrátko podařilo odstranit.

Zkušební let stroje, který je v současnosti největším evropským vojenským projektem, proběhl v prosinci ze španělské Sevilly a trval tři a tři čtvrtě hodiny.

Na vývoji stroje A400M se podílejí Belgie, Francie, Lucembursko, Německo, Spojené království, Španělsko a Turecko. Původní náklady činily 20 miliard eur, kvůli tříletému zpoždění se ale projekt asi o čtvrtinu prodražil.

Společnost Airbus na začátku ledna oznámila, že uvažuje o zastavení projektu, pokud se státy, které si dohromady objednaly 180 těchto letadel, do konce ledna nedohodnou na rozdělení zvýšených nákladů. Země v polovině ledna uvedly, že s pokračováním projektu souhlasí, ale ne za každou cenu. Cena jednoho stroje se odhaduje na 100 milionů eur.