Odklad státních maturit nehrozí, míní ministryně

Praha – Ministryně školství Miroslava Kopicová dnes ujistila, že odklad státních maturit nehrozí, protože jejich příprava jde podle plánu. Radiožurnál přitom informoval, že vše ještě není dostatečně připravené a start zkoušek v příštím roce je ohrožen. Státní maturity budou studenti skládat od příštího roku. V prvním roce by se jednotných zkoušek mělo zúčastnit přibližně 107 tisíc studentů z asi 1300 škol.

„Příprava maturit jde podle harmonogramu, jsem s ní spokojená,“ řekla dnes ministryně. Neexistují prý žádné důvody, proč by měly být jednotné zkoušky opět odloženy. 

Zádrhelem tak podle ministerstva nebude ani to, že poslanci musí ještě před maturitami změnit zákon. Musí se totiž upravit zabezpečení zkoušek, aby data z testů neunikla před konáním maturity. „Navržená novelizace školského zákona není podmínkou spuštění státních maturit, pouze technicko-legislativně zlepšuje a upřesňuje podmínky pro jejich realizaci,“ vysvětlil ale dnes ředitel centra připravujícího maturity Pavel Zelený.

Radiožurnál se ale odvolával na informace školského výboru, podle kterého není ještě dostatečně připravena organizace zkoušky pro všechny střední školy, proškoleni nejsou ani učitelé. Zatím není stanoven ani minimální počet bodů, který je nutný k tomu, aby maturant zkoušku úspěšně složil. 

Státní maturity měly původně začít v roce 2008, poté v roce 2010, kvůli nespokojenosti studentů a celkové nepřipravenosti ale byly odloženy až na příští rok. Na jejich zajištění je v současné době vypsán tendr za 328 milionů korun. Přihlásilo se do něj pět firem, úřad nabídky posuzuje.