Teploty jsou hluboko pod nulou, zmrzlo již 6 lidí

Praha – Neobvyklé mrazy, které v sobotu zasáhly Česko, nepolevují. Dnes ráno naměřili v Adršpachu na severovýchodě Čech -24 stupňů Celsia, tedy asi o půl stupně nižší teplotu, než byl sobotní rekord. Chlad si vyžádal také lidské životy – v Ostravě zemřel muž, další dva lidé umrzli v Praze, muž zřejmě umrzl i v Dolním Bousově. V Olomouckém kraji pak také zřejmě na podchlazení zemřeli dva lidé. Mráz se projevuje také na silnicích, které jsou na řadě míst zledovatělé nebo pokryté zmrzlým sněhem. V některých regionech komplikuje cestování také hustá mlha.

Zima si za víkend vyžádala 6 obětí. Třiašedesátiletý muž zemřel na podchlazení v nevytápěném bytě v Ostravě. Ve městě jde již o páté úmrtí, které je důsledkem letošních mrazů. „Byt je zdevastován, silně znečištěn, plný odpadků, bez funkčního sociálního zařízení, bez vody, elektřiny i jakéhokoliv vytápění. Teplota v bytě byla proto nízká,“ řekla policejní mluvčí. Další dva muži umrzli během dne v Praze, zřejmě šlo o bezdomovce. Jeden ležel v ulici Makovcova, druhého našli policisté v areálu bývalé mateřské školy v Jinonicích.

Také v Dolním Bousově v sobotu nejspíše umrzl muž. Před restaurací ho našel kamarád. Lékař už mu nedokázal pomoci. Příčinu úmrtí objasní pitva. V Olomouckém kraji umrzly nejspíše další dvě oběti. Tělo prvního muže bylo dnes nalezeno v poli u rychlostní komunikace mezi Olomoucí a Neředínem. Druhý muž již bez známek života ležel v potoce v obci Kokory na Přerovsku. Přivolaní lékaři vyloučili cizí zavinění a jako předběžnou příčinu smrti stanovili podchlazení.

Nejmrazivěji bylo ráno v Adršpachu s -24 stupni, podobnou teplotu naměřili také v Jevíčku na Svitavsku, kde bylo -23,6 stupně, v Kobylí -21,7 stupně, velmi chladné počasí panovalo i v Šumperku, kde meteorologové naměřili -21,1 stupně, a v Lučině na Ostravsku bylo -20,3 stupňů.

Před mrznoucím sněhem a náledím varují silničáři na silnicích II. a III. třídy v Královéhradeckém a Pardubickém kraji, kde je špatně sjízdná také státní silnice mezi Suchým vrchem a Červenou Vodou.

V Pardubickém kraji se zmrazky vyskytují také na regionálních tazích na Chrudimsku a Hlinecku, v okolí Lanškrouna, Litomyšle, Ústí nad Orlicí, Vysokého Mýta a v Železných horách. V Královéhradeckém kraji silničáři upozorňují na zbytky zmrzlého sněhu na Hradecku, Rychnovsku a v Krkonoších a Orlických horách. Zledovatělá vrstva sněhu krytá posypem leží také v Jizerských horách v Libereckém kraji a ve vyšších polohách Zlínského kraje.

Mlha, která místy namrzá, může komplikovat cestování v Plzeňském kraji. Velmi hustá mlha pokrývá také Krušné hory v Ústeckém kraji.

Počasí v příštích dnech

Na začátku týdne silné mrazy poleví a začne sněžit. ČHMÚ varuje motoristy před tvorbou sněhových jazyků, ve vyšších polohách i závějí. V noci z úterý na středu ale meteorologové očekávají opět teploty kolem minus 20 stupňů.