Letadlo havarovalo na letišti v Mašhadu

Mašhad (Írán) – Letadlo s poutníky vzplálo při přistávání v íránském Mašhadu. Stroj typu Tupolev Tu-154 přišel o podvozek, ocasní plochy a jedno křídlo. Podle íránských médií při nehodě utrpělo zranění nejméně 42 ze 157 cestujících a třináct členů posádky. Podle mluvčího iránského civilního leteckého úřadu Rezy Džafarzádíha nikdo při požáru nezahynul. Většina zraněných byla ošetřena v místní nemocnici a poté propuštěna, sdělil ředitel pohotovostní služby v provincii Chorásán.

Podle íránské tiskové agentury IRNA hořela zadní část letadla, které patří vnitrostátním aerolinkám Taban Airliner. Letělo do Mašhadu na lince z jihoíránského Abadánu.

Příčinu neštěstí vyšetřuje tým specialistů. Podle prvních hypotéz mohlo být na vině velmi špatné počasí. Podle Džafarzádíha chtěl pilot původně kvůli špatnému počasí a viditelnosti letět jinam. Protože však byl jeden z cestujících vážně nemocný, nakonec se pokusil o přistání.

V Íránu jsou havárie letadel v poslední době časté – flotila je zastaralá a údržba nedostatečná. V posledních pěti letech skončila nejtragičtěji cesta dalšího Tu-154, který vzplál za letu. Stroj se zřítil a v jeho troskách zahynulo všech 168 lidí, kteří byli na palubě.