SŽDC chystá zlepšení na Vysočině, chce příspěvek z EU

Jihlava – Tři velké rekonstrukce železničních tratí na Vysočině chystá Správa železniční dopravní cesty. Má se jednat o přestavbu trati Kostelec u Jihlavy–Slavonice za 849 milionů korun, rekonstrukci výhybek v Křižanově a opravu třetího nástupiště na nádraží v Havlíčkově Brodě. Práce ale zřejmě zahájí SŽDC pouze, pokud dostane příspěvek z Evropské unie. Podle mluvčího správy Pavla Hally není ve Státním fondu dopravní infrastruktury na tak velké akce dost peněz. Naopak výhradně ze státních prostředků chce SŽDC financovat rekonstrukci výhybek v Havlíčkově Brodě a rekonstrukci kolejí mezi Okrouhlicí a Světlou nad Sázavou.

Trať z Kostelce u Jihlavy vede přes historická města Telč a Dačice do Slavonic, využívají ji především turisté. Cesta po trase dlouhé 50 kilometrů ovšem dnes trvá hodinu a půl. Rekonstrukce by tak měla zlepšit stav kolejí, SŽDC chce také vyměnit kabely, přejezdy a opravit zastávky a stanice. Nyní je schválen investiční záměr a začínají práce na přípravné dokumentaci. Přestavba by se měla uskutečnit v letech 2011 až 2013.

Za rekonstrukci výhybek v Křižanově bude muset správa dát asi 170 milionů korun. Půjde o poslední část kompletní opravy nádraží, které leží na hlavní trati z Brna do Havlíčkova Brodu. Akce by měla proběhnout letos na podzim.

Rovněž během letošního roku má začít rekonstrukce jednoho z nástupišť v Havlíčkově Brodě za 87,5 milionu korun.