Školáci se budou učit slušně chovat a hospodařit s penězi

Praha - Čeští školáci se budou od září potýkat se dvěma novými předměty - etickou výchovou a finanční gramotností. Správně hospodařit a dobře se chovat totiž podle ministerstva školství Češi moc neumí. Obě novinky by měly děti připravit hlavně na praktický život.

K zásadnímu kroku zanést do osnov i etiku a finanční gramotnost vedly ministerstvo školství výsledky výzkumu, ze kterého vyplynulo, že skoro dvě třetiny Čechů hodnotí svou vzdělanost v oblasti peněz známkou 3, 4, nebo dokonce 5. Téměř 81 procent lidí navíc řeklo, že ve škole nedostalo dost informací o tom, jak to ve světě peněz, bank a půjček chodí. 

To by se teď ale mělo změnit. Etická výchova má děti intenzivně učit spolupráci, respektu k druhým i vzájemné podpoře. Učit se bude na základních i středních školách. „Etika dneska zapotřebí je, protože morálka trochu upadá,“ myslí si učitelka Marie Kabuďová. 

Video Reportáž Edity Horákové
video

Reportáž Edity Horákové

Na jednotlivých školách se mohou rozhodnout, zda budou předměty vyučovat samostatně nebo zda nauku rozmělní mezi už existující předměty. Podle ředitelů se bude třeba finanční gramotnost prolínat spíš mezi víc předmětů – matematiku, občanskou výchovu, ale i češtinu. Děti se budou učit nejen hospodařit s penězi, ale i rozumět akciím, půjčkám a hypotékám.

Výzkum
Výzkum
Více fotek
  • Výzkum autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1382/138160.jpg
  • Výzkum autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1382/138158.jpg