Detroitský autosalon končí – ukázal hybridy i inteligentní auta

Detroit (Michigan) – První velký autosalon roku končí. Oproti loňskému krizí postiženému ročníku se nesl ve veselejším duchu, ani letos ale nechyběla řada technických novinek. Ford představil kromě nové generace svého úspěšného Focusu také projekt inteligentního auta, stánky dalších automobilek ukazovaly, že celosvětovým trendem je teď výroba úsporných aut, která jezdí buď zcela na elektřinu, nebo ji doplňují běžným spalovacím motorem.

Elektromobily a hybridy přitom přestávají být kuriozitami. „Automobilky ukazují, že to nejsou jenom hračky, ale vážně míněné modely,“ upozornil ředitel divize výzkumu ve Fordu Gerhard Schmidt.

Inteligentní vůz, jehož návrh byl v Detroitu také k vidění, se zase snaží řidiče co nejméně namáhat: Přečte sms, zjistí program kina, vytočí telefon na rezervaci lístků, naplánuje trasu a pak doveze na místo.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

Podobné systémy jsou ale zatím spíše ukázkou budoucnosti. Zájem o elektromobily se zvyšuje již dnes. Důkazem toho je například automobilka Tesla, která vyrábí sportovní vozy na elektřinu. Za dva miliony dolarů si jich do loňska koupilo 150 lidí. Za poslední rok se zájem zvýšil několikanásobně – v Detroitu Tesla vystavovala model s výrobním číslem 1000. Příští rok chce začít za milion korun prodávat luxusní sedan s úložným prostorem vpředu i vzadu a místem pro pět dospělých a dvě děti.

Středem zájmu ale byly v Detroitu stále klasické vozy se spalovacím motorem. I Evropané se mohou těšit na některé novinky, které byly za Atlantikem k vidění. Kromě třetí generace Focusu je to například nové Audi A8 nebo sportovní verze kompaktního Chevroletu Aveo.