Místo na farnost přispívali na mších věřící na Haiti

Praha - Místo příspěvku na farnost přispívali věřící na dnešních nedělních bohoslužbách na pomoc lidem na Haiti. Celonárodní církevní sbírku vyhlásila Česká biskupská konference. Věřící o tom, že sbírka bude probíhat, věděli týden dopředu. Sbírky na pomoc Haiti se konaly ve 1300 kostelech v celé České republice. Kolik se nakonec vybralo, bude známé v pondělí.

Třeba v kostele v pražských Strašnicích za dopoledne během tří mší ale vybrali přes padesát tisíc korun. „Když se někde jinde něco jiným lidem děje, mnoho lidí je ochotno pomoci a čeští lidé jsou v tomhle vždycky bezvadní,“ komentuje to strašnický kněz Jan Balík.  

Obrovský ohlas měla sbírka v moravských kostelech - například v kostele svatého Filipa a Jakuba v centru Zlína. „Měli jsme ohlasy i přímo z Haiti, kdy nám došly dopisy přímo od misionářů, takže to té sbírce mohlo pomoci. Lidé měli informace přímo od těch lidí, ne pouze z médií,“ vysvětluje kněz zlínské farnosti Pavel Šupol. 

Video Reportáž Terezy Krásenské a Josefa Kvasničky
video

Reportáž Terezy Krásenské a Josefa Kvasničky

Vybrané peníze poputují na Haiti přes další církevní organizaci - Charitu České republiky. Ta už do postižené oblasti poslala třeba nemocnici, potraviny a koordinační tým.

Sbírka
Sbírka