Senát chce posílit pravomoci vlády

Praha - Senát navrhuje, aby měla vláda větší sílu, když chce bránit v rozhazování státních peněz. Senátoři proto sepsali zákon, podle něhož by kabinet mohl blokovat ty zákony, které příliš zvyšují výdaje nebo příliš snižují příjmy státního rozpočtu. Vláda dnes tento návrh posoudí. Návrh by nejprve musela schválit sněmovna, a to bude podle některých senátorů problém. Poslanci by totiž ústavní novelu mohli chápat jako omezení svých pravomocí. Sama autorka novely je ohledně jejího schválení skeptická.

„Šance na to, že by to Poslanecká sněmovna projednala, je rovna nule,“ řekla Soňa Paukertová, předsedkyně senátorského klubu TOP 09, autorka novely. Obavy z toho, že poslanci budou chtít zvyšovat státní výdaje, jsou více než na místě. Zítra se totiž ve sněmovně bude projednávat například návrh ČSSD na vyplacení 13. důchodů nebo komunistická předloha na proplácení prvních tří dnů nemocenské.

Premiér Jan Fischer už řekl, že s dalším navyšováním rozpočtového schodku nesouhlasí. „Další zvyšování schodku, již schváleného na rok 2010 touto sněmovnou, považuji za velmi nebezpečné, protože by to mělo špatný makroekonomický efekt. To není cesta z krize,“ prohlásil Fischer. Autorka návrhu Soňa Paukertová se inspirovala ve Velké Británii a v Irsku, kde podobná ustanovení v případě rozpočtu platí.

Video Vláda možná získá více pravomocí při schvalování státních výdajů
video

Vláda možná získá více pravomocí při schvalování státních výdajů