Petr Kolář nakonec pojede do Moskvy jako velvyslanec

Praha - Novým českým velvyslancem v Rusku se podle týdeníku Respekt stane současný velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář. Kolářovo jméno padlo v souvislosti s Moskvou zhruba před rokem, vyslání do Moskvy však napoprvé zablokovali sociální demokraté. Nyní předseda ČSSD Jiří Paroubek podle Respektu změnil názor, protože se bojí, že by Kolář mohl kandidovat v podzimních senátních volbách, případně přijmout funkci ministra za TOP 09. Už v uplynulých měsících sociální demokraté ustoupili v názoru na obsazení zastupitelských úřadů v Británii a Izraeli. 

Velvyslanectví v Moskvě, odkud odešel Miroslav Kostelka, není obsazeno na nejvyšší úrovni dva měsíce. Podle Respektu by měl nový velvyslanec nastoupit v říjnu. 

Obsazování velvyslaneckých míst vychází z dlouhodobého plánu. Ministr zahraničí Jan Kohout nedávno uvedl, že již nyní se zvažuje střídání velvyslanců v příštích dvou letech. Do měsíce ministr kabinetu předloží návrh střídání na šesti až osmi velvyslaneckých postech. Zabývat se bude zřejmě i obsazením velvyslanectví na Ukrajině, vyhověl totiž nedávné žádosti Jaroslava Bašty o uvolnění z funkce. Velvyslanectví bude volné od března.

Sociální demokraté loni v dubnu odmítli záměry na nové obsazení míst velvyslanců v klíčových zemích - Británii, Rusku a v Izraeli. Nesouhlasili s rošádou, podle které se měl Kovář přesunout do Moskvy a velvyslanectví v Izraeli přebrat od Michaela Žantovského náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. S Žantovským počítal plán pro Velkou Británii. Žantovský se nakonec ujal úřadu v Londýně loni v říjnu, o působení Pojara v Izraeli informoval Kohout v polovině ledna.