Do Česka přijde tuhý mráz - bude až minus 25 stupňů

Praha - V noci na středu bude až minus 25 stupňů Celsia, varoval dnes Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mrazy, které sevřely Česko už minulý týden, tak budou i nadále pokračovat. V noci na úterý může na severovýchodě země klesnout rtuť teploměru až na minus 15 stupňů. Stejné teploty očekávají meteorologové i v noci na čtvrtek. Nejvyšší denní teploty mohou být o deset a více stupňů vyšší. Od čtvrtka by se mělo oteplit. Arktická zima si jen o víkendu vyžádala přímo v ulicích měst životy osmi lidí. Na dveře organizací, které se starají o lidi bez domova, jich také v současnosti klepe jednou tolik než obvykle.

„Vzhledem k přílivu studeného vzduchu od severovýchodu a k vyjasnění v noci na středu budou minimální teploty od minus 16 do minus 21 stupňů Celsia,“ uvedl ústav ve své výstraze. V horských údolích pak může přituhnout až na minus 25 stupňů. Do středy má být přes den maximálně minus pět stupňů, pak by se mohlo oteplit až na minus dva stupně. Od čtvrtka se totiž zatáhne, mělo by i sněžit. Nejnižší noční teploty by se pak měly pohybovat jen kolem minus osmi stupňů Celsia.

Milan Kudyn, dětský lékař:

„Nepříznivé účinky mrazivého vzduchu na organismus se projevují zejména drážděním sliznic, to znamená spojivek, nosu a dýchacího ústrojí… Dítě, které chodí za mrazu do školy je nutné dobře vybavit - dát jim do termosky teplý čaj, aby se mohly zahřát.“

Video Počasí je rekordně mrazivé
video

Počasí je rekordně mrazivé

Počasí je rekordně mrazivé

U 25.01.2010

Mráz zabíjel

Situace v Beskydech

V Novém Jičíně prasklo potrubí

Předpověď počasí

Neuklizené chodníky trápí vozíčkáře

Od začátku roku umrzlo v Česku nejméně 11 lidí, poslední víkend jich má na svědomí hned 8. Dva z umrzlých našli lidé v Olomouckém kraji. Jedno bezvládné tělo muže objevili v Neředíně v místní části Olomouce a druhé pak v Kokorách na Přerovsku. Lidé bez domova zaplnili azylové domy, kam se ubírají za teplem. Mnohde dostanou také teplý nápoj či polévku.

Boj se sněhem a ledem pokračuje i v Beskydech. Na česko-slovenském pomezí láme silný mráz stromy. Ve Valašském Meziříčí zvažují vyhlášení zákazu vstupu do městských lesů. V Novém Jičíně prasklo kvůli nízkým teplotám vodovodní potrubí. Bez pitné vody tak skončila například služebna městské policie nebo místní střední zdravotnická škola.

Led a zmrzlý sníh na chodnících trápí hlavně vozíčkáře

Dosud neuklizené chodníky, na kterých jsou vrstvy ledu a zmrzlého sněhu, trápí hlavně vozíčkáře. Někteří jsou kvůli tomu už skoro tři týdny doma. Nedostanou se do práce nebo k lékaři. Často proto volí jedinou možnou cestu, která je ale také dost riskantní – jízdu po silnici.

Například v Pardubicích mají sice minibus, který tělesně handicapované rozváží po městě, ten je ale vytížený i na několik dní dopředu. Služby města Pardubic začaly po letošních zkušenostech pracovat na seznamu ulic, kde tělesně postižení bydlí. Tam by se napříště měli chodníky udržovat lépe než doposud.

Počet úmrtí v důsledku mrazu
Počet úmrtí v důsledku mrazu
Více fotek
  • Počet úmrtí v důsledku mrazu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/14/1385/138470.jpg
  • Handicapovaný autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1280/127957.jpg