Muž dostal za vraždu matky 21 let vězení

Zlín - Krajský soud ve Zlíně poslal 33letého Martina Fišera za vraždu matky na 21 let do vězení. Brněnský krajský soud muže v minulosti třikrát obžaloby zprostil pro nedostatek přímých důkazů, Nejvyšší soud ale pokaždé rozsudek zrušil. Naposledy přikázal, aby věc projednal jiný senát. Fišer nadále jakýkoliv podíl na matčině smrti odmítá. Podle Nejvyššího soudu ale řetězec nepřímých důkazů ukazuje, že pachatelem zmíněného trestného činu je právě obžalovaný. Fišerovi hrozilo 12 až 15 let nebo i výjimečný trest. Proti rozsudku se na místě odvolal. Se zákonem se ale potýká i v dalších případech. Začátkem ledna byl nepravomocně odsouzen v Praze na rok za zpronevěru, kvůli krádežím čelí obžalobě i v Liberci.

Podle předsedkyně senátu Ivety Šperlichové senát nenalezl jedinou polehčující okolnost, jen přitěžující. Obžalovaný u soudu zopakoval, že matku nezavraždil. Odkázal na dřívější výpovědi, kde připustil, že ji v den vraždy navštívil a hádal se s ní. Pak prý ale odešel a když se později vrátil, nalezl už matku mrtvou. Vyděsilo jej to prý natolik, že z obav před obviněním z vraždy uprchl. Soud mu ale neuvěřil. Sousedé u soudu navíc potvrdili, že osudného dne viděli Fišera přijíždět i odjíždět od domu taxíkem. Z bytu jeho rodičů prý byly slyšet „tupé údery“, zemřelá údajně volala „na mladšího muže, ať ji nechá a odejde“.

Předsedkyně senátu Iveta Šperlichová:

„Nedal poškozené sebemenší možnost se jeho překvapivému útoku ubránit. Jednal chladnokrevně s úmyslem získat peníze. Jde o zavrženíhodný trestný čin, kdy napadl matku, možná jediného člověka, který ho ještě měl rád. Neprojevil špetku lítosti a ani s odstupem času svého činu nelituje.“

Podle obžaloby přišel 3. května 2005 do bytu svých rodičů v části Zlína Prštné s úmyslem získat peníze. Poté, co mu je 54letá matka odmítla dát, ji tloukl údajně pěstí do hlavy, rdousil a nakonec podřezal nožem. Tělo prý zabalil do deky a zastlal do postele. Z bytu rodičů Fišer odjel s penězi, mobilním telefonem matky, její platební kartou a vozem. Po činu odcestoval do Prahy, kde si vyřídil vízum do Běloruska, kam později odjel. V Bělorusku byl na základě mezinárodního zatykače 9. června 2005 zadržen.

Muž tvrdil, že matčino tělo našel zabalené do dek. Kriminalisté ale na její hlavě a končetinách objevili igelitové pytle ovázané motouzem. Na dotaz soudkyně, jak věděl, že žena byla podřezaná, když policisté to zjistili až po pracném odstranění igelitových pytlů, odvětil, že „si nevzpomíná“. Podle rodinných příslušníků se jako náruživý gambler v minulosti potýkal s dluhy. S jejich placením mu prý pomáhala matka. Podle znalkyně je Fišerova resocializace „velmi málo reálná“.

Policie
Policie