Vyšetřování kauzy Vítkov končí, obvinění se seznamují se spisem

Vítkov (Opavsko) - Objasňování loňského žhářského útoku na romskou rodinu ve Vítkově, při kterém utrpěla velmi vážné popáleniny dvouletá Natálka, končí. Čtyři obvinění pravicoví extremisté se od konce minulého týdne seznamují se spisem a s výsledky vyšetřování. Podle státní zástupkyně Brigity Bilíkové na to mají týden, pak budou moci vznést své připomínky, popřípadě žádat o doplnění důkazů. Při hladkém průběhu by někdy v únoru mohla být podle ní podána obžaloba.

Policie z pokusu o vraždu a poškozování cizí věci obvinila jednoho z aktivních moravskoslezských pravicových extremistů Jaromíra Lukeše z Opavy a Václava Cojocaru. Obvinění si vyslechli i Ivo Müller a David Vaculík z Horního Benešova na Bruntálsku. Všichni obvinění patří k příznivcům krajní pravice a hrozí jim 12 až 15 let vězení, případně i výjimečný trest.

Tři obvinění nějakým způsobem projevili nad činem lítost. Jeden napadené rodině poslal omluvný dopis, další hovoří o tom, že by nejraději vzal čas zpět. Ale jen jeden během vyšetřování spolupracoval a vypovídal. „U něj se to dá pokládat za projev jisté lítosti. U ostatních je složité se k tomu vyjádřit,“ řekla Bilíková.

Žháři na domek romské rodiny z Vítkova zaútočili v noci na 19. dubna. Do budovy vhodili tři zápalné láhve naplněné benzinem. Následný požár dům zcela zničil. Z devítičlenné spící rodiny utrpěli popáleniny tři lidé - Anna Siváková, Petr Kudrik a nejvážnější jejich tehdy dvouletá dcera Natálka. Dívka byla popálena na 80 procentech těla a teprve počátkem loňského prosince opustila nemocnici.