Letecký provoz nad ČR loni poklesl

Praha - Na české obloze bylo loni k vidění méně letadel než předloni, což se stalo poprvé od roku 1990, kdy se začala používat současná metodika počítání přeletů. Jak vyplývá ze statistik Řízení letového provozu (ŘLP), území republiky loni přelétlo 665 tisíc letadel, o 4,3 procenta meziročně méně. Propad zaznamenalo i letiště Praha - Ruzyně.

Ekonomická krize se projevila na hustotě provozu nejvíce v únoru, kdy se množství přeletů snížilo o 11 procent. Nejsilnějším měsícem byl tradičně červen, loni s jednoprocentním poklesem. Pozitivně se vyvíjel údaj o délce zpoždění, které stroje nad Českou republikou naberou. Průměrné zpoždění loni činilo necelých 19 sekund za přelet, což představuje zlepšení o 37 procent.

Pokles provozu se nevyhnul ani letišti Praha - Ruzyně. Celkový počet pohybů, tedy startů a přistání, se snížil o devět procent na 164 tisíc. Podobný vývoj zaznamenali dispečeři i v Ostravě, naopak v Brně a Karlových Varech provoz zhoustl. Největším zákazníkem ŘLP pro navigaci při přeletech je německá Lufthansa, navádění při startu a přistání využívají nejvíce České aerolinie.