Kostelní věž ukrývala psací stůl, pisoár a „estébáky“

Praha - Bývalá pozorovatelna Státní bezpečnosti ve věži chrámu svatého Mikuláše na Malé Straně se 20 let po pádu komunismu otevře veřejnosti. StB ji měla v pronájmu od obce a starší agenti, kterým se říkalo dědkostroje, sledovali dění na ambasádách USA a tehdejší Německé spolkové republiky. Zvonice malostranského chrámu byla i za komunismu přístupná veřejnosti jen po ochoz, dění v tamburu nad hodinami mělo zůstat obyčejným lidem skryto.

„Pozorovatelna obsahovala obklad, aby bylo pracovníkům tepleji, izolovanou místnůstku s psacím stolem a pisoárem vedeným pouze do okapu,“ popsal pro ČT skrytou pozorovatelnu ředitel společnosti ABL Vít Bárta. Firma se jakožto provozovatel malostranské zvonice rozhodla, že stanoviště StB otevře pro veřejnost, to si však vyžádá milionovou investici do stavebních úprav.

Za minulého režimu v metropoli fungovalo 70 pozorovatelen. Agenti státní bezpečnosti monitorovali lidi na ulicích například ze střechy Lažanského paláce nebo z Šítkovské věže u Mánesa. Ústav pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uvažoval o zřízení expozice i zde, kde by si návštěvníci mohli prohlédnout fotografie ze sledování bytu Václava Havla. Na rozdíl od malostranské zvonice se ale tady ani v žádných jiných objektech úkryt StB nezachoval.

##GMAP:3438:Kostel svatého Mikuláše##
Video Reportáž Luďka Jíry
video

Reportáž Luďka Jíry

Věž kostela svatého Mikuláše
Věž kostela svatého Mikuláše