Nejhorší situace v Moravskoslezském kraji je v Třinci. Přístroje tady naměřily až 436 mikrogramů polétavého prachu na metr krychlový, což je téměř 9x více než denní limit. „Zdroje jsou čtyři: inverze, průmyslová činnost, stavební činnost, přesun aut do města a lokální topeniště,“ říká místostarosta Třince Ivo Kantor.
Většina lidí na Třinecku si na kvalitu ovzduší v místě, kde žijí, stěžují. Někteří lidé jsou už ale se situací smíření. „Všechny stanice zaznamenávají nadlimitní koncentrace aerosolu s tím, že aktuálně jsou nejvyšší hodnoty na stanici Český Těšín, kdy byla hranice překročena devětkrát, na ostatních stanicích je překročena šestkrát, sedmkrát, osmkrát,“ uvedla meteoroložka ČHMÚ Ostrava Eva Auxtová. Odborníci upozorňují na rizika, která špatné ovzduší přináší. „Na ten prach se nabalují další karcinogenní látky, dochází ke zhoršení zdravotních projevů, které lidé mají, hlavně u malých dětí,“ varuje Miroslava Rýparová z Krajské hygienické stanice Ostrava.

Reportáž Marty Pilařové
Meteorologové i hygienici tak lidem doporučují, aby příliš nevycházeli z domu, méně větrali a doplnili vitamín C. Výraznější zlepšení ovzduší odborníci očekávají až ve čtvrtek.
