Středočeský kraj žádá zastavení státních maturit

Praha - Středočeský kraj žádá zastavení státních maturit. Ty by měly původně začít v roce 2008, posléze 2010. Nakonec byly odloženy na příští rok, mj. kvůli celkové nepřipravenosti. Podle hejtmana Davida Ratha ale není systém dobře připraven ani nyní a hrozí, že bude stát stovky milionů korun, které poputují do kapes soukromých firem. Podle ministryně školství však přípravy běží podle plánu a není důvod k odkladu.

Situací kolem maturit se dnes zabývala krajská rada. Právě hejtmanství je totiž zřizovatelem středních škol v regionu. „Myslíme si, že státní maturita, tak jak je připravena, je obrovský podvod na občany a bude stát obrovské peníze,“ prohlásil hejtman. Podle náměstka Marcela Chládka (ČSSD) kraj žádá ministryni školství Miroslavu Kopicovou, aby podnikla kroky k zastavení celého projektu. Zároveň by podle něj měla být vyvozena osobní zodpovědnost za finanční prostředky z Evropské unie, které byly na přípravu státních maturit použity.

Tým, který na státních maturitách pracuje, se ale proti vyjádřením Středočeského kraje ohradil. „Přípravné práce reformy postupují podle schváleného harmonogramu a v rámci schválených rozpočtů,“ ohradil se šéf centra připravujícího maturity Pavel Zelený.

Rath: Dříve maturity vyhlašoval rozhlas a nestály ani korunu

Rathovi prý nejvíce vadí chystaná „privatizace“ maturit. „Přestože se to jmenuje státní maturita, tak je to v podstatě připraveno jako privatizace celého maturitního procesu, což považujeme za věc, která je naprosto nepřijatelná,“ uvedl. Podotkl, že dříve se maturity vyhlašovaly přes rozhlas a tento systém nestál skoro ani korunu. Soukromé firmy budou podle hejtmana navíc moci pokoutně obchodovat s testy a prodávat je na černém trhu rodičům.

Na zajištění jednotných zkoušek je v současnosti vypsána veřejná zakázka za 328 milionů korun. Má se tak pro příštích pět let zajistit logistika a digitalizace zkoušek nebo rozvoz testů do škol. Do tendru se přihlásilo pět firem, úřad nyní nabídky posuzuje, ministerstvo školství přizvalo i nezávislou komisi, která bude způsob výběru kontrolovat.