Soud bude řešit neoprávněné nakládání s údaji Bublana

Praha - Odvolací senát Městského soudu v Praze se dnes bude zabývat případem někdejšího poradce sociálnědemokratických premiérů Zdeňka Doležela, který čelí obvinění z neoprávněného nakládání s osobními údaji bývalého ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD). Obvodní soud pro Prahu 7 mu za to uložil roční trest vězení podmíněně odložený na zkušební dobu dvou let.

Doležel podle prvoinstančního verdiktu na konci ledna 2001 jako ředitel personálního odboru ministerstva vnitra požádal personální odbor Bezpečnostní informační služby (BIS) o zapůjčení spisu a kopie osobní karty tehdejšího důstojníka kontrarozvědky Bublana. Údaje si pak podle obvodního soudu okopíroval, originál vrátil tajné službě a kopii si neoprávněně ponechal pro svou potřebu. Policisté ji našli v říjnu 2006 při domovní prohlídce. Případ byl původně součástí vyšetřování takzvané kauzy Budišov, státní zástupce jej pak ale vyloučil. Budišovským případem se loni v červenci zabýval třebíčský okresní soud. Doležela a Miloslava Řehulku obžaloby z vydírání architekta Marka Řičáře pravomocně zprostil.

Soudy se stále zabývají i kauzou, známou jako „pět na stole v českých“. Žalobci v ní Doležela viní z toho, že si řekl polskému lobbistovi Jacku Spyrovi o pětimilionový úplatek za to, že ovlivní privatizaci Unipetrolu, i když do ní zasáhnout nemohl. Tím se údajně dopustil pokusu o podvod.

Video Doležel před Městským soudem
video

Doležel před Městským soudem