Pohřešovaný chlapec už je doma, noc přečkal v přístřešku

Jeseník – Záchranáři dnes našli ve městě Jeseník dvanáctiletého pohřešovaného Tomáše. Hoch je v pořádku. Na policejní stanici mu uvařili čaj. Poté si ho převzala pracovnice kriminální policie, která zjišťovala, proč odešel z domu a co se vlastně stalo. Policie Tomáše hledala od pondělí, kdy jeho zmizení kolem deváté hodiny večer oznámila matka. S pátráním pomáhala i horská služba. Chlapec se vydal na výlet do oblasti Ramzovského sedla, kde u Obřích skal strávil noc bez spacáku v turistickém přístřešku, protože se už nestihl vrátit domů. Venkovní teplota se přitom pohybovala kolem třinácti stupňů pod nulou. Policie ho našla v půl dvanácté, když se vracel domů a šel navštívit svou matku do zaměstnání.

Chlapec odešel v pondělí z bytu v centru Jeseníku. Podle svých slov se doma nudil, protože jim zamrzl satelit a nešla televize. V půl čtvrté odpoledne tedy vyrazil na výlet po trase, kterou dobře znal. Putoval na Obří skály, které leží asi 8 kilometrů od Jeseníku v nadmořské výšce 1082 metrů. Zřejmě ale přecenil své síly.

Matce, která byla v té době v práci, nic neřekl. S sebou navíc neměl peněženku ani mobilní telefon. „Ta noc byla hrozná, já jsem vůbec nespala… Jsem ráda, že to přežil, byly opravdu mrazy,“ řekla ČT matka Tomáše Jolana Urbišová. Případem se zabývá i policie. „Samozřejmě nás zajímá, jestli na chlapci nebyl spáchán trestný čin nebo jestli se nedopustil také trestného jednání,“ uvedl Jaroslav Hazucha z jesenického policejního ředitelství.

Video Reportáž Veroniky Glötzerové
video

Reportáž Veroniky Glötzerové

Členové horské služby prohledávali na skútrech a čtyřkolkách okolí Jeseníku, především Čertovy kameny, Křížový vrch a Rejvíz, kam chlapec podle matky rád chodil. V noci bylo v terénu asi 30 lidí. Dnes se zapojilo do pátrání přes 60 policistů, hasičů a členů horské služby, pomáhali i dobrovolníci. Přiletět měl i vrtulník, kvůli špatnému počasí ale nakonec nemohl.