Jihočechům bude kraj i přes správní řízení platit poplatky

České Budějovice - Zastupitelé Jihočeského kraje rozhodli, že region bude i nadále hradit za své obyvatele zdravotnické poplatky. Podle zastupitelů tím neporušuje zákon, naopak má právo na poskytnutí daru lidem. Ministerstvo vnitra s ním a dalšími třemi kraji ale kvůli poplatkům vede správní řízení.

Hejtman Jiří Zimola:

0„Nehodláme vůbec nic měnit, nás v podstatě nezajímá názor ministerstva vnitra.“

„Kraj má právo poskytnout dar, toto právo mu nemůže nikdo upřít,“ řekl při jednání zastupitelstva hejtman Jiří Zimola (ČSSD). Podle něj je postup ministerstva zásahem do kompetencí zastupitelů a samospráv. Dodal, že od názoru ministerstva vnitra se také liší stanovisko ministerstva financí, podle kterého mají kraje právo nakládat se svým majetkem podle rozhodnutí zastupitelů. Ministerstvo vnitra také údajně nedokázalo, že by kraj úhradou poplatků za ošetření, hospitalizaci a léky formou daru porušil zákon.

Video Reportáž Aleše Hazuky
video

Reportáž Aleše Hazuky

Ministerstvo vnitra zahájilo 5. ledna správní řízení kvůli hrazení zdravotnických poplatků se čtyřmi kraji - mimo Jihočeského také se Zlínským, Ústeckým a Královéhradeckým. Šest dalších krajů přislíbilo ministerstvu, že do konce ledna znovu úhradu poplatků projedná. Pokud nezjednají nápravu, vnitro s nimi zahájí správní řízení 31. ledna.

Jiří Zimola
Jiří Zimola