Zeman: Klaus vyjádřil „jisté sympatie“ pro mou novou stranu

Praha - Prezident Václav Klaus dnes na Pražském hradě přijal expremiéra a lídra Strany práv občanů (SPO) Miloše Zemana. Oba politici se shodli, že je třeba změnit volební zákon tak, aby vznikaly silnější vlády. Společnou řeč našli také v tom, že dnešní politika je vyprázdněná a redukovala se pouze na souboj o mocenské pozice. Podle Zemana prezident vyjádřil i „jisté sympatie“ pro jeho novou stranu. Klaus před schůzkou odmítl spekulace o tom, že setkání souvisí s květnovými volbami, na které se Zeman po svém návratu do politiky chystá. Zemana podle svých slov pozval na Hrad už loni v září, když mu gratuloval k jeho 65. narozeninám. „Jsem skoro uražen, že mu to trvalo tak dlouho,“ poznamenal v žertu prezident.

„Nejzajímavější část diskuse, kde jsme se výrazně shodli, se týkala právě potřeby změny volebního systému, protože bez této změny zde budou stále generovány velmi slabé vlády, které budou spíše předmětem útrpnosti než obdivu,“ řekl Zeman. S prezidentem se u hruškovice shodl i na tom, že současná politika je vyprázdněná. Dříve podle něj politici kromě mocenských zájmů soupeřili také o vize a koncepci: „Dnes se politika redukovala na souboj o mocenské pozice.“ Výsledkem podle Zemana je, že místo řešení ekonomické krize se voličům nabízejí laciné sliby.

Expremiér se nedávno vrátil naplno do politiky a s nově vzniklou Stranou práv občanů se chystá do voleb. Klaus na Hradě obvykle představitele malých, navíc neparlamentních stran nepřijímá. Jeho někdejší politický rival, ale i partner z dob takzvané opoziční smlouvy, je v tomto ohledu výjimkou. „Pan prezident vyslovil jisté sympatie této nové straně, ale o podrobnostech této strany jsme se nebavili,“ dodal Zeman.

Klaus a Zeman jako někdejší lídři ODS a ČSSD absolvovali řadu politických střetů. Po letech soupeření ale našli společnou řeč v roce 1998, když uzavřeli takzvanou opoziční smlouvu, která umožnila vznik menšinové vlády ČSSD a zaručila ODS podíl na moci. Klaus se na rozdíl od Zemana ve vrcholné politice udržel poté, co Zemana porazil v prezidentské volbě v roce 2003. Oba se shodnou v kritice nynějších poměrů v politice a jejích hlavních aktérů. „Naše souboje byly rytířské v tom smyslu, že jsme sice nikdy nešetřili ostrými výrazy, ale že jsme se za prvé dokázali respektovat a že jsme dohody dokázali nejen uzavřít, ale také je dodržet,“ dodal Zeman.

Menší strany, které pozvání nedostaly, Klause kritizují

Menší sněmovní strany, které pozvání na Hrad nedostaly, Klause za takovou podporu Zemana kritizují. Vůbec je to ale nepřekvapilo. „Jejich věrné přátelství se přece datuje už od dob opoziční smlouvy a nezhatí ho ani částečný politický důchod na Vysočině, ani funkce na Pražském hradě,“ reagoval předseda Strany zelených Ondřej Liška. Podle šéfa lidovců Cyrila Svobody si oba politici možná zavzpomínali na staré časy: „Já doufám, že to jsou staré časy a že nic takového, jako je opoziční smlouva, se už v České republice nezrodí.“