Komunisté chtějí stáhnout z pražské kandidátky Dolejše

Praha - Krajská rada KSČM přijala v pondělí doporučení stáhnout pražského lídra komunistů Jiřího Dolejše z kandidátky pro nadcházející volby do Poslanecké sněmovny. Server Týden.cz dnes informoval, že důvodem je to, že Dolejš loni čelil podezření, že byl ochoten přijmout peníze za to, že změkčí novelu loterijního zákona. O Dolejšově stažení z kandidátky nyní rozhodne výkonný výbor KSČM. Sám poslanec nechce do celé záležitosti aktivně zasahovat. Vše bude podle něj záležet na rozhodnutí výkonného výboru, který má právo kandidátky měnit.

Dolejš předpokládá, že výkonný výbor strany rozhodne o jeho kandidatuře do března. „V žádném případě ale na politiku nerezignuji,“ řekl ČT. Doporučení podle něj odráží určité rozložení názorů v pražské radě: „Nechat kandidátku být, nebo ji změnit.“ Záležitost podle svých slov nebere osobně, navrhovatelé ho opakovaně ubezpečovali, že nevěří žádným tvrzením, podle kterých se něčeho dopustil. 

V krajské radě prošel návrh na Dolejšovo stažení o jediný hlas. Z přítomných 29 členů pro něj hlasovalo 15. Kdo by Dolejše případně na kandidátce nahradil, ale v tuto chvíli údajně není jasné. „To zatím nikdo neřešil,“ uvedl poslanec. Dvojkou na pražské kandidátce je Marta Semelová a mezi komunisty se hovoří o tom, že by to měla být ona.

Video Rozhovor s Jiřím Dolejšem
video

Rozhovor s Jiřím Dolejšem

Dolejš v souvislosti s kauzou loterijního zákona již loni rezignoval na funkci místopředsedy strany. Mladá fronta Dnes vyslala za představiteli politických stran člověka, který se představil jako majitel sítě heren Jackpot. Nabízel jim milion korun za to, že novelu loterijního zákona upraví ve prospěch loterijních firem. Dolejš a jeho stranický kolega Čeněk Milota prý byli ochotni tyto peníze přijmout. Oba poté podali žalobu na ochranu osobnosti.