Zasedání sněmovny ukončil chaos v programu

Praha – Po dvou hodinách jednání poslanci přerušili začínající lednovou schůzi sněmovny. Pokračovat budou zítra ráno, kdy mají schvalovat program. Během dvou úvodních hodin členové dolní parlamentní komory navrhli téměř stovku úprav a doplnění programu lednové schůze, ke schvalování se dnes ale nedostali. S přibývajícím počtem návrhů změn v programu se v nich poslanci stále méně orientovali. Předseda sněmovny Miloslav Vlček proto nečekaně jednání přerušil.

Všechny navrhované změny programu by měly být do šesté hodiny večerní zaznamenány písemně a rozeslány všem poslaneckým klubům k prostudování. Poslanci by tak měli již zítra přesně vědět, o čem vlastně budou hlasovat.

Sněmovní kluby chtějí do voleb posoudit hlavně své návrhy, jen předsedové poslanců ČSSD a KSČM navrhli tři desítky úprav. Levice se snaží mimo jiné opětovně prosadit úplné nebo alespoň částečné zrušení zdravotnických poplatků. Usiluje také o vyplacení 13. důchodů a s pomocí lidovců i o zvýšení mateřské.

Video Reportáž Olgy Málkové
video

Reportáž Olgy Málkové

Poslanci o jednání:

Vojtěch Filip (KSČM): „Je jasné, že to, co neprojde prvním čtením na této schůzi, nemá vůbec šanci projít legislativním procesem.“

Cyril Svoboda (KDU-ČSL): „Podle mě to je ostuda, možná osmdesát, devadesát procent těch návrhů byly návrhy populistické, čistě předvolební.“

Ondřej Liška (SZ): „Kdyby se poslanecké kluby soustředily na skutečně podstatné tisky a novely, tak jsme mohli za tři dny mít všechno projednáno.“

Petr Tluchoř (ODS): „My jsme zařazovali pouze vládní a senátní návrhy.“

Lubomír Zaorálek (ČSSD): „Politické představy jednotlivých stran o tom, co je důležité, jsou poměrně velmi odlišné.“

 

Daňová progrese, výživné, hazard, lobby, imunita…

ČSSD chce do programu sněmovny dostat návrhy na zavedení daňové progrese, na proplácení prvních tří dnů nemoci, na náhradní výživné, na zákaz anonymních akcií či předlohu o lobbování. Poslanci by měli podle socialistů jednat také o novelách loterijního zákona, v čemž mají podporu KDU-ČSL.

ODS kromě některých vládních novel včetně změny občanského zákoníku bojovala za projednávání stále odkládaného senátního návrhu zákona o protikomunistickém odboji. Strana zelených by chtěla dostat na program sněmovny návrhy o regulaci lobbování a o omezení poslanecké imunity nebo novelu horního zákona.