Naděje na potrestání prokurátora Vaše znovu ožila

Praha - Bývalý prokurátor Karel Vaš, jenž stojí za desítkami justičních vražd v dobách komunistických represí, se po více než 50 letech, které uplynuly od jeho zločinů, může ocitnout za mřížemi. Naděje na potrestání téměř 94letého muže znovu ožila díky trestnímu oznámení místostarosty brněnské městské části Královo Pole a známého antikomunisty Reného Pelána. Ten podle deníku ve spolupráci s historikem Pavlem Palečkem shromáždil množství důležitých dokumentů svědčících o Vašových skutcích. Konkrétně Pelán píše o jedné zinscenované a šesti justičních vraždách. Kdyby soud důkazy přijal, mohl by uložit i doživotní trest, píše dnešní Mladá fronta Dnes.

Vaš byl odsouzen již v roce 2001 za účast na vraždě generála Heliodora Píky na sedm let vězení. Odvolací soud však tento rozsudek zrušil, podle jeho verdiktu byl tento trestný čin promlčen. „Množství i brutalita Vašových nepotrestaných zločinů je pro justici, ale i úřady, které stíhají zločiny komunismu, neskutečnou ostudou,“ řekl listu Paleček. Pelánovo trestní oznámení považuje za poslední příležitost Vaše potrestat. Vaš podle něj jako vyšetřovatel, prokurátor a soudce v jedné osobě režíroval rozsudky smrti a mnohaleté kriminály pro nevinné oběti.

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nyní trestní oznámení na Vaše zkoumá. Soudce Luboše Vlasáka, který odsoudil Vaše k sedmiletému trestu, nicméně znepokojuje, po jak dlouhé době se snaží někdo domoci spravedlnosti. „Pohybuji, že žijí svědci. A přípravné řízení zabere mnoho měsíců,“ řekl v narážce na Vašův vysoký věk.